Валерія Лутковська: «Держава і суспільство повинні кардинально змінити своє ставлення до дітей, які потрапили у конфлікт із законом»

16/12/2014 14:30

На цьому наголосила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час презентації спеціальної доповіді національного превентивного механізму «Дотримання прав неповнолітніх, які перебувають у виховних колоніях Державної пенітенціарної служби України», підготовленої Харківським інститутом соціальних досліджень спільно із Секретаріатом Уповноваженого за підтримки Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Європейської комісії.

«Свого часу було розроблено цілу концепцію, яким чином змінити кримінальну юстицію щодо неповнолітніх дітей, у рамках якої створено посади спеціальних прокурорів і спеціальних суддів. Але цього абсолютно недостатньо, тому що засудження за кримінальний злочин неповнолітньої дитини – це питання не лише юстиції, це питання психології і соціуму, що оточує цю дитину.

Каральні функції держави повинні змінитися на виховні, щоб юнак чи дівчина, вийшовши після відбування покарання на свободу, стали повноцінними членами суспільства і усвідомили, що два вкрадені ними мобільні телефони не варті того, щоб провести потім 4 роки за ґратами», – переконана Валерія Лутковська.

Такої ж думки дотримується і провідний експерт Харківського інституту соціальних досліджень Андрій Черноусов.

«На сьогодні система виконання покарань неповнолітніх є такою, яку можна розцінювати не більше і не менше як покарання зі всіма притаманними їй проблемами у сучасному українському суспільстві: погане харчування, надмірно жорстокі вимоги режиму, відсутність доступу до ресоціалізаційних та освітніх послуг, обмеження контактів із зовнішнім світом, важка праця та погана медицина. Така ситуація жодним чином не сприяє ресоціалізації та виправленню дітей із делінквентною поведінкою, які скоїли злочини, а робить з них жертв, що у свою чергу вкрай ускладнює їх повернення до нормального життя», – зазначив Андрій Черноусов.

Певний прогрес на шляху реформування ювенальної юстиції в Україні констатувала голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Джованна Барберіс.

Згідно з її інформацією, за період з 2005 по 2013 роки кількість неповнолітніх дітей у колоніях України зменшилася на 74%, а засуджених у цих же закладах – на 37%. Однак, як свідчить спеціальна доповідь, у сфері кримінальної юстиції для неповнолітніх є ще чимало недоліків. Так, значна частина дітей ув’язнені за незначні злочини, відсутній механізм подання скарг на умови їх тримання, що порушує права людини.

«ЮНІСЕФ закликає Україну вжити необхідних заходів для того, щоб з усіма дітьми, які опиняються у виховних колоніях, поводилися із повагою та допомагали їм стати активними членами суспільства», – підкреслила Джованна Барберіс.