У міських та сільських територіальних громадах Львівщини система захисту прав дитини потребує врегулювання

16/11/2018 20:11

У рамках співпраці між Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та Програмою розвитку ООН в Україні працівниками відділу моніторингу прав дитини та сім’ї Секретаріату Уповноваженого продовжується здійснення моніторингових візитів до об’єднаних територіальних громад. Метою цих візитів є перевірка забезпечення дотримання прав дитини, зокрема, на освіту, охорону здоров’я, соціальний захист, в умовах децентралізації влади.

Так, працівниками відділу за  участі представника Уповноваженого в західних областях Світлани Семчишин та регіонального координатора зв’язків із громадськістю у Львівській області здійснено моніторингові візити до об’єднаних територіальних громад Львівської області: Мостиської міської ОТГ, Солонківської та Мурованської сільських ОТГ.

Працівники Секретаріату поспілкувались з керівництвом та працівниками структурних підрозділів територіальних громад, відвідали заклади освіти і установи охорони здоров’я.

Монітори зазначили, що у відвіданих ОТГ на достатньому рівні дотримується право дітей на освіту. Зокрема, забезпечено підвезення дітей до закладів освіти, всі перші класи забезпечені матеріалами відповідно до вимог програми Нової української школи, забезпечено безоплатне харчування дітей пільгових категорій, здійснюється поточний ремонт приміщень загальноосвітніх закладів. 

У Солонківській  ОТГ розпочато будівництво дошкільного закладу на понад 200 місць. Це дозволить у 2019 році забезпечити дошкільною освітою всіх дітей.

У Мостиській міській ОТГ у селі Пнікут у 2018 році відремонтовано амбулаторію загальної практики сімейної медицини, яка обслуговує 4200 громадян із 8 сіл.

Оскільки чисельність дитячого населення у кожній територіальній громаді перевищує тисячу осіб, це вимагає виконання норм законодавства та наявності служби у справах дітей.

Проте під час візиту з’ясовано, що в зазначених громадах вона відсутня. Як наслідок не здійснюються заходи щодо захисту прав, свобод і законних інтересів дітей. Не відбувається вирішення спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини, участі у вихованні того з батьків, хто проживає окремо. Нема кому приймати участь у судових засіданнях, якщо розглядаються справи стосовно дитини або з питань, що зачіпають права дитини.

Не вирішується низка проблем, які стосуються  дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування: не здійснюється контроль за збереженням житла і майна, діти не влаштовуються, не подаються заяви, клопотання, позови до суду про захист прав дітей.

Водночас у Мостиській міській ОТГ затверджено в штатному розписі посаду інспектора із соціальної роботи. Проте інспектор обмежується лише соціальним супроводженням 4 сімей, на базі яких створені дитячі будинки сімейного типу, що функціонують на території ОТГ. У цих сім’ях виховується  26 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

У Солонківській сільській ОТГ створено соціальний відділ, в якому працює 2 особи, що проводять певну соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю. Натомість їх діяльність також обмежується наданням соціальних послуг для сімей за карткою обліку роботи з сім’єю.

Зі слів працівників відділу, дітей та сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах немає, їх облік не ведеться. Натомість з’ясовано, що 2 дитини перебувають в інтернатних закладах, що відповідно до законодавства є підставою для взяття на облік сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. 

Питання щодо захисту прав та інтересів дітей, зокрема                                                уразливих категорій, продовжують здійснювати районні державні адміністрації.

За результатами моніторингових візитів готуються відповідні листи-реагування.