Масштабний моніторинговий візит до Вишгорода виявив низку порушень конституційних прав громадян

12/10/2018 16:30

У ході моніторингового візиту до міста Вишгород Вишгородського району Київської області було виявлено порушення права громадян на соціальний захист, охорону здоров’я, на інформацію, а також недотримання норм житлового та земельного законодавства.

Такі порушення виявили працівники Департаменту моніторингу соціальних прав та Департаменту моніторингу прав власності Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, які здійснили моніторинговий візит до Вишгородської міської ради, Вишгородської районної ради, Вишгородської районної державної адміністрації та підпорядкованих ним комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Вишгородської районної ради, комунального закладу «Вишгородська центральна районна лікарня», управління соціального захисту населення Вишгородської райдержадміністрації, Вишгородського районного територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг).

Моніторинг права на соціальний захист, виявив, зокрема, що управління соціального захисту населення Вишгородської райдержадміністрації не може фінансувати поточні програми соцзахисту населення через заблокований судом з 10 жовтня рахунок. Це стало наслідком невиконання рішення суду від 21 серпня 2017 року щодо відшкодування витрат у сумі 152 тисяч гривень за перевезення пільговиків.

Крім того, не здійснюється соціальний захист бездомних та звільнених з місць позбавлення волі осіб; відсутнє фінансування з місцевого бюджету автоперевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян, допомоги на поховання окремим категоріям громадян, а також санаторно-курортного лікування осіб, лікування яких не передбачено державними програмами.

У ході моніторингу права на охорону здоров'я у комунальному некомерційному підприємстві «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Вишгородської районної ради було виявлено проблеми з кількістю приміщень для розташування амбулаторій сімейних лікарів.

Моніторинг житлового законодавства встановив відсутність ведення обліку громадян, які мають право на отримання квартир із житлового фонду соціального призначення. Через це мешканці Вишгорода позбавлені права щодо зарахування на соціальний квартирний облік.

Крім того, виявлено порушення права на інформацію, оскільки у приміщенні виконкому не оприлюднюють списки громадян, взятих на квартирний облік, та окремі списки осіб, які користуються правом першочергового та позачергового одержання житлових приміщень.

Моніторинг земельних прав виявив у виконавчому комітеті Вишгородської міської ради порушення Земельного кодексу щодо розгляду клопотання на розроблення проекту землеустрою для відведення земельних ділянок. Причиною такої ситуації стало те, що під час пленарних засідань сесій Вишгородської міської ради депутати утримуються від голосування з питань земельних правовідносин.

Неоприлюднення рішень сесій Вишгородської міської ради з зазначених питань є порушенням вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Моніторинговий візит до Вишгорода був здійснений у рамках Стратегічних напрямів діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на 2018.