Для забезпечення прав осіб із психічними розладами потрібна регламентація застосування до них фізичного обмеження

24/09/2014 15:54

Така головна рекомендація круглого столу «Проблеми застосування фізичного обмеження до осіб з психічними розладами», що відбувся сьогодні, 24 вересня 2014 року, з ініціативи Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України.

Аналіз моніторингу установ, де перебувають особи з психічними захворюваннями, проведеного працівниками Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого спільно з громадськістю, засвідчив, що через відсутність чіткого унормування застосування фізичного обмеження інколи грубо порушуються права таких людей. Це стосується установ системи охорони здоров’я, соціального захисту населення і пенітенціарної служби. Тому це питання затверджено для розгляду Міжвідомчою робочою групою щодо актуальних питань реалізації державної політики у сфері забезпечення прав і свобод людини в місцях несвободи.

Крім того, норми національного законодавства у цій сфері не завжди відповідають вимогам міжнародних стандартів.

Учасники круглого столу визначали напрями підготовки нормативно-правових актів, запровадження яких унеможливило б порушення прав людини, до якої застосовується фізичне обмеження.

Під час проведення круглого столу Департаментом з питань реалізації НПМ був презентований аналіз стану дотримання прав зазначеної категорії осіб за результатами моніторингових візитів. Представники Українського НДІ соціальної і судової психіатрії та наркології поінформували про міжнародний досвід та напрацювання інституту із зазначеного питання.

Проблеми установ соціального захисту населення порушили у виступах під час проведення круглого столу представники Київської облдержадміністрації, а головні лікарі психіатричних лікарень, директори і лікарі психоневрологічних інтернатів України поділилися практичним досвідом у цій сфері.

На жаль, представники Міністерства охорони здоров’я України проігнорували засідання круглого столу, хоча відповідно до Положення саме МОЗ є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики у сфері охорони здоров’я. Тому Міністерству будуть направлені підтримані всіма учасниками рекомендації круглого столу щодо прийняття нормативно-правового акту про порядок застосування фізичного обмеження та ізоляції при наданні психіатричної допомоги особам, які страждають на психічні розлади. Рекомендації передбачають вирішення питання підготовки середнього медичного персоналу для роботи з психічнохворими, а також розробку методичних рекомендацій із догляду за особами з розладами психіки для молодшого медичного персоналу.

Як уже повідомлялося, 9 жовтня 2013 року Уповноважений з прав людини направила подання Прем’єр-міністрові України щодо забезпечення прав людей із психічними розладами при застосуванні до них примусової ізоляції та фізичного обмеження.