Валерія Лутковська: «Справа Хайсера Джемілєва яскраво демонструє системність репресивних дій окупаційної влади в АР Крим»

29/09/2014 16:00

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська звернулась до Уповноваженого з прав людини в Російській Федерації Елли Памфілової з відкритим зверненням щодо порушення прав Хайсера Джемілєва та кримськотатарського народу.

28 вересня 2014 року батько підозрюваного, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв повідомив, що його сина Хайсера Джемілєва вивезли до Краснодарського краю Російської Федерації.

У своєму зверненні Валерія Лутковська зазначає, що у травні 2013 року щодо Хайсера Джемілєва було розпочато кримінальне провадження, яке здійснювалось відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, а сам підозрюваний перебував під вартою. До того ж кримінальне провадження було розпочато згідно з вимогами українського законодавства щодо подій, які відбувались у травні 2013 року, тобто задовго до окупації АР Крим. Більше того, Апеляційний суд міста Києва вже виніс вирок у справі і постановив звільнити Хайсера Джемілєва з-під варти.

«З метою тиску на Мустафу Джемілєва, якому заборонено в’їзд на територію РФ, його сина фактично тримають заручником. Щодо Хайсера Джемілєва, як і тисяч інших громадян України, всупереч вимогам міжнародного права було поновлено кримінальне провадження та розпочато переслідування за нормами російського законодавства», – зазначила Валерія Лутковська у своєму зверненні.

Український Омбудсман також звернула увагу російської колеги на те, що всупереч вимогам статей 5, 6 та 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Хайсера Джемілєва позбавлено права на свободу та особисту недоторканність, права на справедливий суд та права на повагу до приватного і сімейного життя.

«Вказані дії окупаційної влади в АР Крим у справі Хайсера Джемілєва розцінюються як черговий прояв системи репресій відносно представників кримськотатарського народу з метою залякування громадян України та дискримінації кримськотатарського народу», – переконана Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська, яка наполягає на якнайшвидшому особистому втручанні Елли Памфілової у справу Хайсера Джемілєва та вжиття вичерпних заходів з метою відновлення порушених прав.