Валерія Лутковська: «Викрадення бойовиками дітей і використання їх як живого щита – така реальна ситуація з дотриманням прав дітей на Сході України»

23/09/2014 15:54

Це констатувала український Омбудсман на сесії Ради ООН з прав людини, виступаючи під час обговорення питання активізації міжнародних зусиль з метою запобігання насильству щодо дітей.

«У контексті російського військового вторгнення до східних регіонів України, я хотіла б звернути увагу на кричущі факти систематичних порушень прав дитини з боку проросійських збройних формувань у зоні конфлікту: викрадення дітей, тортури та знущання над ними. При цьому, дитячі заклади, дитячі будинки, лікарні для дітей перетворюються проросійськими озброєними групами на місця для організації своїх штабів, а діти використовуються як живий щит.

Незважаючи на численні зусилля української влади евакуювати і врятувати сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та покинутих дітей, вони були заблоковані відповідно до розпоряджень незаконних збройних формувань на цій території, які заборонили адміністрації установ евакуювати дітей у будь-яке місце за межами цих територій за винятком Росії», – зазначила у своєму виступі Валерія Лутковська.

Вона поінформувала також учасників сесії про зусилля, які докладалися Офісом Омбудсмана для повернення дітей з Росії та розміщення їх у безпечних районах України.

«У червні цього року озброєні проросійські бойовики незаконно без будь-яких документів вивезли до Росії 16 українських дітей. Завдяки співпраці російських та українських Омбудсманів, зусиллям Міністерства закордонних справ України ці діти повернулися назад і були евакуйовані в безпечні регіони України для реабілітації.

У липні поточного року 61 сирота разом з 12 соціальними працівниками були також насильно вивезені до Росії. І знову нам вдалося врятувати цих дітей і надати їм усю необхідну медичну допомогу та догляд. І це тільки кілька фактів, а їх було багато», – повідомила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

«У цьому зв’язку, я хотіла б нагадати російській владі і проросійським терористам, що жодні геополітичні амбіції, жодні пропагандистські інтереси не варті однієї сльози дитини», – наголосила Валерія Лутковська, завершуючи свій виступ.