Валерія Лутковська: «Спільні з громадськістю провадження є потужним інструментом у боротьбі з порушеннями прав людини»

18/09/2014 15:38

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська взяла участь у роботі міжнародної конференції «Ефективне розслідування через співпрацю», присвяченій подіям, які відбувалися на Майдані незалежності в листопаді 2013 – лютому 2014 років.

У конференції також взяли участь Генеральний прокурор України Віталій Ярема, Директор Департаменту з прав людини Ради Європи Крістос Джіакумопулос, голова Європейського Комітету з питань запобігання катуванням Латіф Хусейнов, представники Міжнародної дорадчої групи, представники міжнародних організацій, органів державної влади та громадськості.

Валерія Лутковська ознайомила учасників конференції з принципами співпраці Офісу Уповноваженого з інститутами громадянського суспільства, взаємодія з якими виявила свою ефективність і результативність під час драматичних подій, які відбулись в Україні у листопаді 2013 – лютому 2014 років, коли Офіс Уповноваженого став посередником між громадянським суспільством та урядом.

«У цей складний для нашої країни період представники Секретаріату Уповноваженого у тісній співпраці з представниками громадянського суспільства оперативно перевіряли відповідну інформацію, допомагаючи знайти зниклих активістів, перевіряли кожне повідомлення про порушення прав людини. Пізніше до цієї співпраці приєднався Координаційний центр з надання правової допомоги, з допомогою якого ми могли швидко отримувати інформацію щодо кожного затриманого. До того ж співробітництво з громадськими активістами дозволило реагувати на події не тільки в Києві, але також у регіонах», – повідомила Валерія Лутковська.

Уповноважений з прав людини під час свого виступу також поінформувала про створений цього року спеціальний механізм спільних проваджень з громадянським суспільством, яким передбачено співпрацю з громадськістю у сферах виявлення системних порушень прав людини, збору доказів порушень прав людини, їх узагальнення та підготовки висновків, а також контролю за виконанням актів реагування Уповноваженого в межах закону.

Як приклад успішної взаємодії в рамках створеного механізму, Валерія Лутковська навела спільне із громадянським суспільством спеціальне провадження стосовно подій у Черкаській області під час місцевого «Майдану». Уповноважений також позитивно відзначила реакцію Генеральної прокуратури на подання Уповноваженого за результатами таких проваджень та вжиття відповідних заходів реагування.

«Завдяки направленню доповіді Уповноваженого до Генеральної прокуратури України було відкрито декілька кримінальних проваджень, низку співробітників правоохоронних органів було звільнено. Цей досвід переконує, що модель спільних з громадськістю проваджень є потужним інструментом у боротьбі з порушеннями прав людини», – зазначила український Омбудсман.

Ще одним яскравим прикладом спільного з громадянським суспільством провадження, за словами Валерії Лутковської, стало провадження відносно порушень прав людини під час трагічних подій, які сталися 2 травня 2014 року в Одесі і призвели до смерті 46 осіб. Попередні результати цього провадження чітко свідчать, що основною причиною трагедії була відсутність належного реагування з боку місцевих правоохоронних органів і низька продуктивність їх роботи.

«Враховуючи безпрецедентність подій і масштаб порушень прав людей, було підготовлено Спеціальну доповідь Уповноваженого, у якій проаналізовано та зібрано в хронологічному порядку матеріал, отриманий та напрацьований Уповноваженим в рамках відкритого 30 листопада 2013 року провадженняУ підготовці Спеціальної доповіді Уповноваженого брали участь громадські організації, правозахисники та активісти», – зазначила Валерія Лутковська.

Як повідомлялося, в Україні розпочала роботу Міжнародна дорадча група, створена за розпорядженням Генерального секретаря Ради Європи з метою нагляду за дотриманням усіх вимог Європейської Конвенції про права людини та практики Європейського суду з прав людини під час розслідування випадків насильницьких дій, які мали місце в Україні, починаючи з 30 листопада 2013 року. Першу свою зустріч члени групи провели із Валерією Лутковською, оскільки саме Спеціальна доповідь Уповноваженого з прав людини була першим офіційним документом, який ліг в основу міжнародного розслідування порушень прав людини під час подій на Майдані незалежності. Члени МДГ, вивчивши викладені у Спеціальній доповіді факти та рекомендації, констатували, що, на жаль, багато надважливих рекомендацій Уповноваженого, зокрема щодо запровадження персональної ідентифікації працівників спецпідрозділів міліції, залишаються нереалізованими.

Нагадаємо також, наприкінці лютого 2014 року Омбудсман Валерія Лутковська в рамках підписаного Меморандуму про співпрацю між Уповноваженим з прав людини та Асоціацією УМДПЛ, ініціювала  створення  механізму спільних із громадськістю проваджень за резонансними порушеннями прав людини.  Цей механізм дозволяє на рівні відповідних нормативних документів Уповноваженого формалізувати та закріпити напрацьовану  співпрацю і, зокрема, практику взаємодії Асоціації УМДПЛ з Секретаріатом Уповноваженого.