Валерія Лутковська: «Після окупації Криму ми фіксуємо різке зростання фактів дискримінації та незаконних дій з боку влади РФ щодо кримських татар»

23/09/2014 15:53

Про це заявила Уповноважений, взявши  участь в обговоренні доповіді Верховного комісара ООН з прав людини щодо ситуації в Україні під час проведення сесії Ради ООН з прав людини у Женеві.

«Очевидний тиск і дискримінація щодо корінного народу Криму почалися з незаконної заборони Російською Федерацією лідеру кримських татар Мустафі Джемілєву на в’їзд до своєї Батьківщини. Потім у той же незаконний спосіб заборону на в’їзд до АР Крим було оголошено Голові Меджлісу кримських татар  Рефату Чубарову. Віднедавна розпочалися відверте цькування і серйозний тиск на членів Меджлісу. Російські правоохоронні органи провели масові обшуки приватних будинків членів Меджлісу, а також медресе, шкіл, мечетей і потім самого офісу Меджлісу, газети «Авдет» і благодійного фонду «Крим», – заявила Валерія Лутковська.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини навела ще один приклад дискримінації у АР Крим після його анексії РФ – автоматичне набуття українськими громадянами російського громадянства. За її словами, понад 400 громадян України, які перебувають у СІЗО м. Сімферополя, були автоматично прийняті у російське громадянство. Тепер їхні справи розглядаються на базі КК РФ, і громадяни України, які не вчинили жодних протиправних дій  на території Росії і не порушили будь-який російський закон, будуть засуджені російськими судами.

Автоматично отримав російське громадянство також український громадянин, відомий режисер Олег Сенцов. Він був звинувачений у терористичній діяльності  і піддавався катуванням лише за те, що дотримувався неприхованої проукраїнської позиції,  а наразі він перебуває в СІЗО м. Москви.

«Все це є лише верхня частина айсберга грубих порушень прав людини на території Криму, які свідчать про системний, свідомий і цілеспрямований характер порушень прав людини і расової дискримінації, які мають місце в 21-му столітті майже в центрі Європи», – наголосила Валерія Лутковська.