Валерія Лутковська: «Дії влади РФ щодо кримськотатарського народу дають привід для підозр про цілеспрямовану дискримінацію кримських татар за національною ознакою»

18/09/2014 15:40

Про це, зокрема, йдеться у листі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської до Уповноваженого з прав людини в Російській Федерації Елли Памфілової, в якому український Омбудсман закликала негайно провести перевірку викладених у ньому фактів і вжити всіх необхідних заходів для захисту кримськотатарського народу від дискримінації та незаконних дій з боку правоохоронних органів Російської Федерації.

Валерія Лутковська звернулась до  російської колеги у зв’язку з тривожною ситуацією, яка склалася на території Криму за останні півроку і особливо загострилася у вересні 2014 року, щодо представників кримськотатарського народу.

Із повідомлень у засобах масової інформації та звернень на ім’я Омбудсмана України представників кримських татар можна зробити висновок про те, що впродовж кількох місяців правоохоронні органи Криму та Російської Федерації чинять постійний тиск на кримськотатарський народ і Меджліс, який є не просто представницько-виконавчим органом кримськотатарського народу, а фактично духовним центром об’єднання всіх кримських татар.

Валерія Лутковська стверджує, що такий  очевидний тиск на кримських татар почався із заборони в’їзду на територію Криму лідеру корінного народу Криму Мустафі Джемілєву. Саме це, за словами українського Омбудсмана, стало причиною проведення 3 травня цього року кримськими татарами акції протесту в Армянську, за участь в якій на багатьох учасників були накладені адміністративні штрафи. Згодом було заборонено в’їзд на територію Криму голові Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову, а членів Меджлісу почали викликати в прокуратуру для надання різного роду відомостей. Під приводом розслідування обставин проведення акції 3 травня було проведено обшуки в будинках і квартирах членів Меджлісу, в медресе, в школі, в мечеті, в приміщеннях редакції газети «Авдет» і фонду «Крим», а також у власне будівлі Меджлісу і, згодом, оголошено про виселення Меджлісу з будівлі.

«Зазначені дії влади Російської Федерації відносно кримськотатарського народу, що порушують ряд фундаментальних прав і свобод, набули характеру систематичних і дають привід для підозр про цілеспрямовану дискримінацію кримських татар за національною ознакою», – наголошує у своєму зверненні Валерія Лутковська.

Це також підтверджується як відсутністю випадків подібного масового і послідовного переслідування осіб, що належать до інших етнічних груп, так і фактами бездіяльності правоохоронних органів та органів влади у випадках порушення прав і свобод представників кримських татар, переконана Омбудсман України. Валерія Лутковська відзначила пасивність з боку правоохоронних органів у розслідуванні таких резонансних справ, як вбивство Решата Аметова, зникнення Тимура Шаймарданова, викрадення громадського активіста Сейрана Зінедінова. Адже такі випадки не є поодинокими, однак вони не розслідуються правоохоронними органами РФ в повній мірі, що також свідчить про невиконання позитивного зобов’язання держави щодо захисту права на життя.

«На мою думку, бездіяльність слідства і незацікавленість кримських органів влади в розслідуванні вбивств і зникнень кримських татар з одного боку, активна діяльність з проведення слідчих дій відносно кримських татар за очевидно надуманими підставами з іншого боку, не просто створюють атмосферу безкарності протиправних дій відносно корінного народу Криму, а приводять до розпалювання міжнаціональної ворожнечі», – йдеться у листі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської.

Як приклад Омбудсман України навела нещодавній факт, коли в ніч з 31 серпня на 1 вересня невідомі особи обписали нецензурними написами будівлю Меджлісу кримськотатарського народу.

Валерія Лутковська також нагадала, що згідно з Європейською конвенцією про права людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, дискримінація за ознакою етнічної приналежності є формою расової дискримінації, яка є особливо тяжкою у зв’язку з небезпечними наслідками і вимагає від органів влади особливої уваги та швидкого реагування. Омбудсман України також звернула увагу на те, що Міжнародний пакт про громадянські і політичні права, Конвенція про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, Конвенція про захист прав людини та основних свобод, а також інші акти міжнародного права, стороною яких є і Російська Федерація, чітко і однозначно засуджують і забороняють будь-яку дискримінацію за ознакою національності та покладають на державу позитивні зобов'язання по її запобіганню та ефективній боротьбі з нею.