Валерія Лутковська: «Одним з найцинічніших порушень прав людини в Криму є автоматичне набуття громадянами України російського громадянства»

16/09/2014 15:36

Це зазначила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час презентації  моніторингового дослідження «Шість місяців потому: згортання прав та свобод людини в Криму», підготовленого Кримською польовою місією з прав людини на основі матеріалів,  зібраних місією у липні-серпні 2014 року в АР Крим, Росії та Україні. Як відомо, через штучні ускладнення при подачі заяв про бажання залишити громадянство України, за законодавством Росії українські громадяни автоматично набули громадянства РФ,  що є відвертою дискримінаційною практикою

Серед цієї категорії громадян України  особливими є порушення прав осіб, які перебувають на півострові у місцях позбавлення волі, адже, засуджені українськими судами, вони мають відтепер відбувати покарання за російськими законами. За словами Валерії Лутковської, на адресу Уповноваженого вже надійшло від таких осіб понад 400 скарг з проханням сприяти у переведенні їх для відбування покарання на територію материкової України.

Під час проведення презентації Валерія Лутковська звернулася до впливових міжнародних організацій з пропозицією створити спеціальну міжнародну місію  для здійснення постійного моніторингу за дотриманням прав і свобод людини в АР Крим, насамперед, представників національних меншин.

Підтримавши позицію українського Омбудсмана, безпрецедентною назвав ситуацію з дотриманням прав і свобод людей  на Кримському півострові співголова Кримської польової місії, відомий російський правозахисник Андрєй Юров. Він, зокрема,  порівняв автоматичне набуття українськими громадянами громадянства РФ з кріпосною практикою передачі землі від одного поміщика до іншого разом із селянами, які на ній проживають.

Високо оцінивши роботу Кримської польової місії, яка є практично єдиним джерелом інформації про реальний стан справ із дотриманням прав громадян на півострові, особливо української та кримськотатарської національних меншин, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров відзначив той факт, що сьогодні  практично розпочався новий етап ескалації насильства і  прямих погроз щодо кримськотатарського народу і висловив сподівання на подальшу співпрацю  місії з Меджлісом.

Як відомо, Кримська польова місія здійснює свою моніторингову діяльність на Кримському півострові з 5 березня 2014 року і є результатом об’єднання зусиль низки правозахисних організацій з України, Росії, інших країн СНД, а також міжнародних організацій за підтримки Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.