Святослав Стеценко: «За два роки кількість звернень до Уповноваженого від військовослужбовців збільшилась більше ніж у 2,5 рази»

15/09/2017 15:48

В офіційному виданні Міністерства оборони України «Військо України» була опублікована стаття Сергія Басараба «Армія стає ближчою» (червень, 2017), присвячена питанню вдосконалення цивільного демократичного контролю над Збройними Силами України. У статті йдеться, зокрема, про впровадження в Україні європейського досвіду та практик діяльності інституту Омбудсмана з військових питань.

У зазначеній статті стверджується, що «у звіті про роботу Уповноваженого за 2016 рік про військовослужбовців немає жодного слова».

«Викликає подив, що вказаний матеріал було розміщено також і на сайті Проектного офісу реформ Міністерства оборони України, члени якого добре обізнані про роботу Офісу Омбудсмана, зокрема, за результатами робочих зустрічей та спільної участі у конференціях та круглих столах, присвячених цивільному контролю над Воєнною організацією країни», – зазначив Представник Уповноваженого з питань захисту прав військовослужбовців Святослав Стеценко, коментуючи публікацію.

За його словами, з 2014 року кількість звернень до Уповноваженого з прав людини від військовослужбовців, учасників бойових дій, членів їхніх сімей збільшилась більше ніж у 2,5 рази. Цьому, зокрема, сприяють і регулярні моніторингові візити співробітників Офісу Уповноваженого безпосередньо до військових частин, під час яких, в тому числі, проводиться і роз’яснювальна робота серед військовослужбовців щодо захисту їхніх прав. Так, у 2016 році було здійснено 11 моніторингових візитів до військових частин, у 2017 році – 26 візитів. Під час моніторингових візитів до військових частин, які виконують завдання в районі проведення АТО, відвідано понад 50 підрозділів.

Крім того, у Щорічній доповіді Уповноваженого з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні за 2016 рік у розділі 9 «Забезпечення конституційних прав і свобод військовослужбовців, поліцейських, осіб, звільнених зі служби, ветеранів війни» детально висвітлені результати моніторингу дотримання прав військовослужбовців і розгляду їхніх звернень. Доповідь подана до Верховної Ради України, а також є у публічному доступі на офіційному веб-сайті Уповноваженого у розділі «Документи – Щорічні і спеціальні доповіді».

«Висловлюю сподівання, що посадові особи Міністерства оборони України і Збройних Сил України в подальшому будуть уважно перевіряти інформацію про діяльність Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, яка оприлюднюється у військових виданнях, вживати належних заходів для неухильного дотримання прав військовослужбовців командирами і начальниками всіх рівнів та вчасно реагувати на виявлені порушення таких прав», – зазначив Святослав Стеценко.