Аксана Філіпішина: «Дії щодо залучення дітей до збройних конфліктів мають бути криміналізовані»

15/06/2015 16:05

Таке переконання Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності висловила у програмі першого каналу Українського радіо «Діти і воєнний конфлікт».

«Участь дітей у збройних конфліктах є абсолютно неприпустимою як з точки зору міжнародного права, так і чинного законодавства України», – зазначила Аксана Філіпішина.

Вона нагадала слухачам, зокрема, про те, що Україна, крім того, що ратифікувала Конвенцію ООН про права дитини, також є стороною Факультативного протоколу до цієї конвенції щодо участі дітей у збройних конфліктах і взяла на себе зобов’язання вживати усіх заходів для недопущення залучення дітей до воєнних дій.

Аксана Філіпішина зауважила при цьому, що вплив державних органів на бойовиків зі Сходу України та їхні дії щодо залучення дітей до участі у незаконних збройних формуваннях обмежений, а то й просто неможливий. Однак факти залучення дітей до бойових дій на непідконтрольній наразі Уряду України території мають бути обов’язково зафіксовані органами прокуратури. Після завершення конфлікту повинні бути порушені і належним чином розслідувані кримінальні справи за такими фактами, а винні мають понести кримінальну відповідальність.

«Стосовно дітей, які залучалися до воєнних дій добровольчими батальйонами на підконтрольній Уряду території, хочу зазначити, що Уповноважений з прав людини, починаючи з літа минулого року, вже тричі зверталася з цього приводу до керівництва АТО. Два тижні тому ми звернулися до керівництва Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ і Служби безпеки України щодо проведення перевірок за кожним фактом залучення дітей до участі у воєнних діях, оскільки така інформація періодично з’являється у ЗМІ. Ми отримали відповіді, що вже направлено листи та ведеться роз’яснювальна робота серед керівників військових формувань в зоні АТО з тим, щоб дітей не допускали до участі у збройних конфліктах .

Міжнародне законодавство містить вимоги про те, що дії із залучення дітей до воєнних конфліктів мають бути криміналізовані. На жаль, така кримінальна відповідальність на сьогодні законодавством України не передбачена», – констатувала Аксана Філіпішина.