Результати моніторингового візиту до центру соціального психологічної реабілітації дітей «Щасливе дитинство» Хмельницької ОДА

15/03/2019 11:49

З метою здійснення парламентського контролю за дотриманням прав дітей співробітники Відділу моніторингу прав дитини та сім’ї Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини здійснили моніторинговий візит до центру соціального психологічної реабілітації дітей «Щасливе дитинство» Хмельницької обласної державної адміністрації.

На день перевірки в закладі перебувало 15 дітей, з них: 7 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 6 дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, 2 дітей мають статус дітей, які постраждали від торгівлі людьми. Статус дітей, які постраждали від торгівлі людьми, оформлювався адміністрацією центру.

Під час візиту з’ясовано, що у закладі створені умови для розвитку та виховання дітей. Зокрема, достатньо дидактичного матеріалу, настільно-друкованих ігор, інтерактивних ігор. Психологи в роботі з дітьми використовують різні методики щодо виявлення тривожності у дітей за допомогою казкотерапії, пісочної терапії тощо.

Водночас виявлено ряд недоліків в діяльності закладу. Зокрема, порушується право дітей на отримання якісних освітніх послуг. Недостатньо уваги приділяється забезпеченню освітнього процесу для дітей дошкільного віку. Відсутній план роботи з дошкільниками на 2019 рік.

Крім того, порушується право дітей на сімейне виховання. Так, 5 дітей фактично з 2017 року перебувають в закладах інституційного догляду. Їх переводять із ЦСПР «Подолянчик» до ЦСПР «Щасливе дитинство». Троє з цих дітей набули статусу позбавлених батьківського піклування в центрі.

Також порушується право дітей на належне утримання з боку батьків. Органами опіки та піклування подаються позови до суду про позбавлення батьківських прав без стягнення аліментів з батьків.

В особових справах дітей практично відсутні витяги з обліково-статистичних карток та індивідуальні плани соціального захисту дітей, що унеможливлює якісно проаналізувати життєвий шлях дітей та планувати відповідну корекційну роботу з дітьми.

За результатами моніторингового візиту буде направлено акт реагування Уповноваженого до адміністрації центру та служби у справах дітей Хмельницької обласної державної адміністрації.