Розширено співпрацю між Омбудсманом та Координаційним центром з надання правової допомоги

15/12/2014 11:45

З метою поглиблення співпраці між Уповноваженим з прав людини та Координаційним центром з надання правової допомоги було підписано Доповнення до Меморандуму про співпрацю, який було укладено 10 грудня 2013 року.

Протягом минулого року взаємодія в рамках підписаного Меморандуму показала свою ефективність та практичну результативність. Зокрема, під час драматичних подій, які відбулись в Україні у листопаді 2013 р. – лютому 2014 р., у тісній співпраці з громадськістю та  Координаційним центром з надання правової допомоги стало можливим оперативно перевіряти інформацію про кожного затриманого, допомагати розшукувати зниклих, перевіряти повідомлення про порушення прав людини. Протягом того часу було виявлено серйозні проблеми, коли працівники правоохоронних органів не допускали адвокатів до затриманих, і у багатьох випадках завдяки працівникам Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого адвокати все ж таки були допущені до виконання своїх обов’язків щодо захисту активістів. В рамках реалізації НПМ працівники Секретаріату спільно з громадськими моніторами під час здійснення моніторингових візитів до закритих установ неодноразово виявляли випадки неінформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання осіб, про що наголошували керівникам відповідних відомств у своїх звітах за результатами проведених візитів.

Зважаючи на виявлені проблемні питання та з метою ефективнішої взаємодії в рамках чинного Меморандуму, були внесені Доповнення, які містяться в частині розширення та поглиблення напрямів співпраці.

Таким чином було домовлено про:

 

  • розробку методики запобігання та припинення випадків затримання осіб без належного оформлення їх статусу та налагодження обміну інформацією, необхідною для виявлення таких випадків;
  • інформування центрів з надання безоплатної вторинної допомоги  у разі виявлення під час здійснення парламентського контролю за дотриманням прав і свобод людини низької якості надання такої допомоги адвокатами;
  • запровадження механізмів співпраці з питань запобігання практиці катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність видів поводження та покарання щодо осіб, які користуються правом на безоплатну правову допомогу, шляхом оперативного надання центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформації про такі випадки Уповноваженого з прав людини.