Проблеми, з якими стикаються роми, загалом не є унікальними для Харківської області, хоча й мають свою специфіку

11/12/2014 15:00

Відбувся плановий моніторинговий візит до Харківської області працівників Секретаріату Уповноваженого спільно з представниками міжнародних та неурядових організацій, зокрема Ромського жіночого фонду «Чіріклі» та Міжнародного фонду «Відродження».

Візит мав на меті вивчення проблемних питань дотримання прав і свобод представників ромської громади, у тому числі внутрішньо переміщених осіб з їхнього числа, які проживають на території Харківської області.

Як з’ясувалося, значною в області є проблема відсутності паспортних документів у представників ромської громади. За інформацією Головного управління ДМС в Харківській області, за 2014 рік в області було паспортизовано 139 ромів. Однак, зважаючи на те, що за офіційними даними, на території області постійно проживають понад 2300 ромів (а за неофіційними даними ця цифра в кілька разів більша), а також те, що у зв’язку з військовими діями в Донецькій та Луганській областях до Харківської області вимушено переселилися понад 1500 ромів, кожен третій із яких не має або загубив документи, показники ДМС – це крапля в морі.

По-друге, виявлено проблему низького рівня охопленості ромських дітей, у тому числі дітей ромських переселенців, дошкільною та шкільною освітою. За інформацією обласної державної адміністрації, в навчальних закладах області навчаються лише 339 учнів ромської національності, а в дошкільних закладах – 9.

Хоча серед причин такої ситуації є й небажання ромських батьків відправляти своїх дітей до дитсадків та шкіл, а також, хоча й нечисленні, випадки упередженого ставлення до ромських дітей в навчальних закладах, головною проблемою є відсутність системної роз’яснювальної роботи щодо права дитини на освіту та обов’язків батьків його забезпечити, яка має проводитися з ромською громадою як органами освіти, так і центрами соціальних служб.

Під час візиту також було відвідано приміщення колишнього інтернату в м. Вовчанську Харківської області, в якому тимчасово розміщені внутрішньо переміщені особи (на сьогоднішній день – 29 осіб, з яких дванадцятеро є дітьми шкільного і дошкільного віку). Перевіркою встановлено те, що умови проживання ВПО є належними, а Вовчанським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводиться активна соціально-профілактична робота з цією категорією людей загалом, та з ромами з їхнього числа, зокрема.

Між тим, було виявлено декілька сімей переселенців, які не можуть переоформити соціальні виплати за місцем свого тимчасового перебування у зв’язку з тим, що відповідні заяви, які вони подавали до органів соціального захисту населення за місцем своєї реєстрації в зоні проведення АТО, не були опрацьовані та внесені в Єдиний реєстр.

Ці та інші соціально-побутові проблеми ромської громади, у тому числі проблеми взаємодії з правоохоронними органами, наприкінці візиту були обговорені під час зустрічі з керівниками структурних підрозділів Харківської обласної державної адміністрації, на якій були означені основні напрями подальшої роботи для покращення становища ромів та ВПО в області.