Валерія Лутковська: «Результати проведеної перевірки застосування на практиці нових норм КПК засвідчили низку порушень прав людини»

15/12/2014 11:30

Виступаючи на міжнародній конференції «Якість безоплатної правової допомоги», Уповноважений Верховної Ради України з прав людини поінформувала присутніх про результати проведеної у межах здійснення парламентського контролю Уповноваженого перевірки застосування нових норм КПК на початковій стадії досудового розслідування, а саме: при затриманні осіб, підозрюваних у вчиненні злочинів, без ухвали слідчого судді, суду.

Зважаючи на те, що Львівська область оголошена базовою в Україні, де громадськістю та МВС впроваджується пілотний проект з реформування роботи органів внутрішніх справ, таку перевірку було проведено у Сихівському районі м. Львова.

«З метою проведення зазначеної перевірки мною було відкрито провадження у справі про порушення прав і свобод людини при затриманнях осіб, підозрюваних у вчиненнях злочинів, без ухвали слідчого судді, суду. Для забезпечення прозорості та об’єктивності до заходів у межах провадження були залучені фахівці в галузі права з числа представників громадських організацій, зокрема Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів», – зазначила Валерія Лутковська.

Як повідомила Уповноважений, в результаті вивчення зібраних матеріалів виявлено низку порушень як кримінально-процесуального законодавства України, так і положень, що містяться в чинних міжнародних договорах, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою, норм міжнародного права.

Це стосується фактів незаконного затримання осіб, коли слідчими суддями не виконуються обов’язки судді щодо захисту прав людини при обранні запобіжних заходів, приховування моменту фактичного затримання та маніпуляції, що використовуються працівниками міліції для приховування моменту фактичного затримання, проведення особистих обшуків затриманих осіб без участі понятих та гендерні збочення у цих процесах.

Особливої уваги заслуговують випадки порушення прав людини при наданні затриманим правової допомоги, зокрема зобов’язання працівників міліції негайно повідомляти про затримання Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Як повідомила Валерія Лутковська, лише частини тих недоліків, з якими стикнулися учасники провадження, цілком достатньо для внесення подання Уповноваженого Генеральному прокурору України для організації проведення розслідувань за виявленими фактами порушень з боку працівників міліції і прокуратури та вжиття заходів реагування.

За її словами, наразі готується також відповідне подання до Вищого спеціалізованого суду України щодо невиконання суддями Сихівського районного суду загальних обов’язків судді щодо захисту прав людини.