Валерія Лутковська: «Подібною до ситуації з кримськими татарами є ситуація з порушенням прав етнічних українців на території АР Крим»

04/12/2014 14:00

Про це Уповноважений Верховної Ради України з прав людини заявила під час слухань «Права людини і ситуація навколо меншин в Україні з особливою увагою до Криму», що проводилися у Брюсселі підкомітетом з прав людини Європейського парламенту.

У цьому зв’язку Валерія Лутковська розповіла про факти зникнень та вбивств українських громадських активістів, які не розслідуються правоохоронними органами належним чином. Мова йде, насамперед, про вбивство Станіслава Карачевського, Марка Іванюка, зникнення Леоніда Коржа, Віктора Москалева, Василя Черниша, а також інші численні випадки.

«Сьогодні в Криму фактично не залишилось україномовних друкованих ЗМІ, офіційних версій регіональних та комунальних ЗМІ українською мовою. На кримському телебаченні залишили єдину українську програму з чотирьох, що існували раніше. Відбувається блокування україномовних інтернет-сайтів для мешканців Криму.

Закриваються українські школи в Щолкіно та Керчі. Українськими в Криму залишаються лише 4 школи, але їх україномовне майбутнє сумнівне. Продовжується тиск на Українську гімназію міста Сімферополя, де було суттєво скорочено викладання українською мовою.

У Севастополі було закрито відділення Всеукраїнської організації «Просвіта» ім. Т. Шевченка. У вересні 2014 року в Таврійському національному університеті ім. Вернадського в Сімферополі ліквідували факультет української філології, більшість викладачів факультету скоротили.

Зазнають переслідувань також представники Української православної церкви Київського патріархату», – відзначила Уповноважений з прав людини.

Валерія Лутковська поінформувала учасників слухань про ініціативу Офісу Уповноваженого з прав людини щодо створення тристоронньої моніторингової місії в АР Крим під егідою Комісара Ради Європи з прав людини та за участю Омбудсманів України та РФ.

«У тісній взаємодії Офісу Уповноваженого з Кримською польовою місією правозахисників фіксуються численні факти обмежень і порушень прав представників кримськотатарського народу. У цьому контексті варто зазначити, що змінився й характер цих порушень, а дії окупаційних органів влади стосовно представників кримськотатарського народу свідчать про його цілеспрямовану, системну і послідовну етнічну дискримінацію», – наголосила Омбудсман.

Валерія Лутковська також звернула увагу учасників слухань до численних фактів порушень права на громадянство дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на окупованому півострові та м. Севастополі.