Валерія Лутковська: «На ситуацію з правами людини в Україні суттєво впливають виклики, які постали перед нашою країною в останні роки»

15/11/2017 10:00

На цьому наголосила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час паралельного заходу «Універсальний періодичний огляд: альтернативний вимір», який було організовано в Женеві спільно з представниками організацій громадянського суспільства напередодні представлення Україною своєї національної доповіді в рамках третього циклу Універсального періодичного огляду (УПО).

«Останні два роки реалізації рекомендацій, отриманих Україною в другому циклі Універсального періодичного огляду, навряд чи запам’ятаються громадянами України як час серйозних позитивних змін у сфері дотримання прав і свобод людини. З одного боку, це зумовлено тривалим конфліктом на території Східної України і відсутністю серйозних змін у економічній ситуації. З іншого боку, кількість актуальних питань, які потребують швидкого вирішення, далі залишається вагомою», – зазначила у вступному слові Валерія Лутковська.

За словами Омбудсмана України, яскравою ілюстрацією стану дотримання прав людини в Україні є результати загальнонаціонального соціологічного дослідження «Права людини в Україні», яке було проведено у 2016 році Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці з Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини і ГО «Центр інформації про права людини».

«На сьогодні увага політиків, законодавців, урядовців і правозахисників повинна бути зосереджена на результатах цього дослідження. Воно показало, що найбільшою проблемою українці вважають порушення права на життя. Майже 30% опитаних зазначили, що для них фінансовий статус є важливішим, ніж питання дотримання їхніх прав. В той же час більшість українців, які проживають на території Східної України, близькій до зони конфлікту, готові відмовитися від свого фінансового благополуччя задля захисту своїх прав. Вражаючим є й те, що звернення до засобів масової інформації, а не до судів, українці вважають найбільш ефективним засобом захисту своїх прав», – повідомила Уповноважений з прав людини.

Аналізуючи стан виконання рекомендацій, наданих нашій державі в рамках УПО, Валерія Лутковська зазначила, що рекомендації стосовно необхідності ратифікації Стамбульської конвенції та вдосконалення законодавства щодо боротьби з насильством в сім’ї залишаються невиконаними, хоча вони мають вирішальне значення для нашої держави. Однак, за словами Уповноваженого, в Україні покращилась ситуація у сфері протидії дискримінації.

Особливу увагу Уповноважений звернула на стан виконання рекомендацій, що стосуються запобігання катуванням та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню в місцях позбавлення волі.

«За 5 років реалізації національного превентивного механізму в Україні, співробітниками Офісу Омбудсмана спільно з громадськими моніторами було здійснено понад 1500 моніторингових візитів до різних типів місць несвободи. Було б перебільшенням сказати, що ми помічаємо значне покращення ситуації з правами людини в місцях несвободи, але принаймні ми змусили їх бути більш відкритими для суспільства, а також отримали адекватне сприйняття критики з боку відповідних адміністрацій. Крім того, ми вирішили зробити діяльність НПМ ефективнішою за рахунок залучення журналістів до моніторингових візитів для підвищення обізнаності громадськості щодо місць несвободи», – повідомила Валерія Лутковська.

Однак щодо реформи пенітенціарної системи Омбудсман зауважила дещо формальний характер її проведення. Зокрема, найбільшою проблемою ще й досі залишається забезпечення відповідних умов утримання у місцях позбавлення волі та належного медичного обслуговування осіб, які там тримаються.

Крім того, особливу увагу було привернуто до питання реалізації Національної стратегії у сфері прав людини.

«Цей важливий документ мав на меті інтегрувати цінності в галузі прав людини до різних сфер державної політики. З метою ефективного моніторингу реалізації Національної стратегії та Плану дій з її реалізації разом із представниками громадянського суспільства мною було створено відкриту громадянську платформу, яка щоквартально готує звіти про здійснення запланованих заходів у цих документах. На жаль, до сьогоднішнього дня ефективно впроваджуються лише близько 20% усіх заходів. У той же час представники громадянського суспільства щоразу пропонують урядовцям свою допомогу та експертну участь у реалізації заходів згідно з Планом дій, але не завжди ці пропозиції чуються, а громадянське суспільство отримує зворотній зв’язок», – зазначила Валерія Лутковська.