Неналежне медичне обстеження та переповнені кімнати: результати моніторингу Черкаської спеціальної школи-інтернату

14/03/2019 12:19

Моніторингова група у складі співробітника Департаменту реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини та громадського монітора Світлани Спасібіної здійснила візит до комунального закладу «Черкаська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів Черкаської обласної ради».

У школі-інтернаті навчаються та проживають 117 дітей шкільного віку (1-9 класів) з Черкаської області та міста Черкаси. Вихованці закладу потребують корекції фізичного або розумового розвитку. Більшість з дітей мають порушення зору.

В закладі сформовано 12 навчальних та виховних груп. У частині класних кімнат є мультимедійне обладнання. Однак над дошками відсутнє підсвічування, чого вимагає санітарне законодавство для шкіл, де навчаються діти з порушенням зору.

У школі з дітьми працюють лікар-офтальмолог, лікар-психіатр та лікар-стоматолог. Для корекції зору використовуються спеціальні комп’ютерні програми. Індивідуальні і групові заняття для дітей проводить логопед та практичний психолог.

Вихованці безоплатно відвідують гуртки: інструментальний, вокальний, хореографічний, з риторики. Функціонує кабінет ЛФК, в якому займаються діти, що мають проблеми із опорно-руховим апаратом. Діє кілька спортивних секцій: теніс, футбол, легка атлетика тощо. На громадських засадах у закладі працює театр «Петрушок», гуртки малювання, «Умілі ручки», оригамі. Впроваджуються елементи шкільного самоврядування «Шкільна країна».

Учні повністю забезпечені навчальними посібниками. У бібліотеці достатня кількість шкільної та художньої літератури для дітей. Окрім того для незрячих вихованців є тактильні книги та надруковані шрифтом Брайля із 3D-ілюстраціями.

Однак у медичному пункті виявлено низку порушень. Зокрема, виявлено медикаменти із терміном придатності яких сплив. Окрім того, було виявлено, що щорічні огляди лікарями медично-профілактичних закладів здійснюються формально. Під час вибіркового вивчення

медичних карток дітей з’ясовано, що лікар під час огляду в закладі зробив висновок, що вихованець є здоровим за наявності в нього серйозного захворювання, про що була інформація в медичній документації. Також індивідуальні програми реабілітації дітей з інвалідністю вчасно не оновлюються.

У закладі обладнано 5 кімнат для дітей, які залишаються на ночівлю. Дві з них – для дівчат, три – для хлопців. У кожній по 12-14 ліжок. Через брак місця, деякі з них встановлені впритул.

У душі відсутні перегородки, двері в туалетних кабінках не зачиняють із середини. Всі ці недоліки призводять до порушення права дітей на приватність.

За результатами моніторингового візиту будуть підготовлені листи реагування Уповноваженого до Черкаської обласної державної адміністрації.