У Секретаріаті Уповноваженого розпочався дводенний семінар з найкращих практик організації та функціонування НПМ України

14/03/2019 18:45

Сьогодні, 14 березня, в Офісі Омбудсмана для співробітників Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини розпочався дводенний семінар з найкращих практик організації та функціонування національного превентивного механізму України.

Цей захід організовано за сприянням наших партнерів з Проекту Ради Європи в Україні.

Зі вступним словом виступила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.

«В липні 2018 року під моїм головуванням створено Координаційну раду з питань реалізації функцій національного превентивного механізму. Також, варто зазначити, що в Департаменті НПМ Секретаріату створено відділ моніторингу медичного забезпечення, фахівці якого зможуть оцінити якість надання медичної допомоги у всіх місцях несвободи», - повідомила Людмила Денісова.

За її словами, за минулий рік, у межах реалізації НПМ здійснено 375 моніторингових візитів щодо дотримання прав людини на належне утримання в місцях несвободи. В цих візитах взяли участь 153 громадські монітори.

«Високий рівень представництва у Координаційній раді дозволяє забезпечити належне реагування відповідних органів на факти порушення прав людини в місцях несвободи та прийняття узгоджених рішень. Окрема робоча група Координаційної ради здійснює відбір потенційних громадських моніторів НПМ, які проходять подальше навчання. Для надання спеціалізованої фахової допомоги моніторам НПМ ми плануємо залучати також різних експертів (лікарів, юристів та інших) і вже розробили відповідний порядок їх відбору», - зазначила Омбудсман.

Також, вона наголосила на якості проведення моніторингових візитів.

«Нашою метою є не тільки збільшення кількості візитів. Ми прагнемо проведення якісніших візитів завдяки залученню моніторів із спеціалізацією в залежності від типу місць несвободи», - підкреслила Людмила Денісова.

З грудня 2018 року за пропозицією Уповноваженого ВРУ з прав людини  Прем’єр-міністром України було надано доручення центральним органам виконавчої влади опрацьовувати з Секретаріатом Уповноваженого проекти усіх актів законодавства.

«Виявляючи за наслідками моніторингових візитів до місць несвободи недоліки або прогалини у законодавстві, мною невідкладно вносяться пропозиції щодо перегляду таких нормативно-правових актів», - сказала Омбудсман.

Окрім цього, Людмила Денісова вперше в Держбюджеті на 2019 рік прийнята окрема бюджетна програма фінансування функцій НПМ. Це забезпечить фінансову незалежність НПМ.

Уповноважений подякувала за підтримку інституту Омбудсмана та національного превентивного механізму, яка суттєво посилила операційну спроможність.

«З Проектом Ради Європи ми співпрацюємо другий рік. Завдяки йому ми оновили методичні рекомендації проведення моніторингового візиту. Проект триває, цього року вже заплановано розроблення та видання методичних рекомендацій щодо проведення моніторингових візитів», - зазначила Людмила Денісова.

Протягом першого дня семінару виступили Голова Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню Микола Гнатовський; керівник проекту Ради Європи «Посилення імплементації європейських стандартів прав людини в Україні» Вікторія Гальпєріна; колишній член КЗК , Віце-президент та член Підкомітету ООН з попередження катувань Георгій Тугуші; Віце-голова Підкомітету з попередження катувань Віктор Захарія.

Фахівці обговорили міжнародне правове регулювання діяльності НПМ, методи роботи, гарантії та повноваження НПМ. Крім того, йшлося про організацію роботи: пріоритети, планування моніторингових заходів, аналітичну роботу, підготовку рекомендацій, повторний моніторинг та оцінку виконання рекомендацій.

Також озвучувалася інформація щодо відносин між НПМ та іншими зацікавленими сторонами на національному та міжнародному рівнях. Зокрема, участь в НПМ громадянського суспільства, зовнішніх експертів. Їхня роль та повноваження.