Виявлено чисельні порушення прав ромів в місцях компактного проживання в Одеській області

14/03/2019 17:45

Співробітники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснили візит до місць компактного проживання ромів в Одеській області. Зокрема, було відвідано громади Озерненської сільської ради Ізмаїльського району та м.Ізмаїла.

За результатами перевірки встановлено, що Озерненською сільською радою Ізмаїльського району Одеської області облік дітей дошкільного та шкільного віку не проводиться як це передбачено відповідною постановою Кабінету Міністрів України. Натомість облік дітей здійснюється лише адміністрацією Озерненської школи.

У школі здобувають освіту 785 дітей, з них дітей рома – 30. Однак, під час спілкування з директором школи виявлено, що до відома керівника закладу освіти не доведено новий порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затверджений наказом Міністерства освіти і науки.

На базі дошкільного закладу функціонує група дошкільного навчання. При цьому, сільською владою не проводиться інформаційна, просвітницько-роз’яснювальна робота із батьками дітей рома щодо необхідності отримання їхніми дітьми дошкільної освіти.

Також сільською владою неналежним чином здійснюється виконання плану заходів із обліку ромів, які отримали документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство.

Прикрим є те, що місцева влада не зацікавлена у вирішенні проблемних питань ромів. Зокрема, відсутні комунікація та порозуміння в громаді. Крім того, існує вороже ставлення до ромів.

Під час візиту було відвідано ромське поселення в с. Озерне. Будинки, в яких проживають сім’ї, перебувають в аварійному стані внаслідок руйнівних процесів берегової лінії лиману Ялпуг, що становить загрозу для життя та здоров’я сімей рома. Сільська влада не вживає жодних заходів щодо покращення умов проживання ромських родин.

У місті Ізмаїлі відбулася зустріч з матерями дітей ромів, які проживали в с. Лощинівка, але внаслідок конфлікту у 2016 році змушені були переїхати до м. Ізмаїла.

Встановлено, що у зв’язку з конфліктом діти рома піддавалися цькуванню у школах м. Ізмаїла, що зумовлювало неодноразове їх переведення до інших навчальних закладів міста. Наразі діти влаштовані на навчання до спеціальної школи. Проте, під питанням залишається правомірність направлення цих дітей рома до такого закладу освіти.

Також місцевою владою до цього часу не вирішено житлове питання сімей рома. Так, наразі 16 дітей рома не мають належних умов для проживання та розвитку.

З метою вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень будуть направлені відповідні акти реагування.