Результати моніторингового візиту до Хмельницької санаторної школи із цілодобовим утриманням учнів

01/04/2019 15:02

Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого ВРУ з прав людини у Хмельницькій області Оксана Кізаєва та громадський монітор Неля Шпулак здійснили моніторинговий візит до Хмельницької санаторної школи із збереженням у складі закладу освіти інтернату з цілодобовим повним утриманням учнів (вихованців).

Навчальний заклад має статус санаторного закладу для дітей із серцево-судинними захворюваннями, а також хворих на цукровий діабет. Санаторний тип закладу передбачає плинність дітей, що перебувають на оздоровленні. Але тут її майже не дотримуються. Так, більшість дітей, що направляються до закладу, перебувають у ньому майже увесь термін навчання у школі. У закладі це пояснюють тим, що діти мають невиліковні хвороби, тобто мають постійну потребу в оздоровленні в санаторних закладах.

В інтернаті окремим блоком виділена медична частина, в якій окрім кабінету лікаря та маніпуляційної є кабінет фізпроцедур, логопедичний кабінет, стоматологічний кабінет, фітобар, в якому усі учні на великій перерві щодня п'ють трав'яні чаї, та два зали ЛФК. Лікувальна фізкультура, за словами директора закладу, є в розкладі і нею займаються усі учні, які поділені на три групи з різним силовим навантаженням.

Забезпечення медичного блоку задовільне. В залі лікувальної фізкультури є тренажери, але ще старого зразка. Також фізкультурний інвентар потребує поповнення, зокрема, м'ячами, скакалками, обручами.

Ізолятор знаходиться в іншому приміщенні та розрахований на 15 ліжок. Щорічно проводиться поглиблений медичний огляд дітей. Також вони постійно отримують вітамінні препарати. У дітей посилене харчування, на яке виділяється майже 112 гривень на добу на одного вихованця.

Водночас спальний корпус закладу потребує ремонту та дообладнання необхідними меблями та інвентарем, зокрема тумбочками для кожного вихованця. У деяких спальних кімнатах на вісім ліжок є лише дві тумбочки для речей, у більшості кімнат не має навіть стола. У деяких кімнатах горить лише один світильник, в інших просто немає елементарно лампочок. Діти не мають змоги проводити нормально дозвілля. У спальному корпусі немає жодного телевізора, настільних ігор. У школі є лише кілька гуртків : малювання, вмілі руки (столярка та випалювання для хлопців, бісероплетіння та вишивка для дівчат). Вчителі запевняють, що діти проводять дозвілля у класних кімнатах, в більшості з яких є телевізор. Але при огляді монітори побачили старі телевізори, які, до того ж не працюють, оскільки в закладі немає тв-тюнерів.

Моніторингова група зауважила на необхідності вирішення питання щодо фінансування закладу, особливо виділення коштів на капітальні видатки. Зокрема, першочергово потребують ремонту санітарно-гігієнічні кімнати, лазня, дахи приміщень. Територія школи також потребує облаштування.

Втім через те, що інтернат має статус обласного закладу, а земля та приміщення самого інтернату перебувають у комунальній власності міста, утворився певний фінансовий колапс. Обласна рада фінансує лише поточні витрати, а міська рада не має права фінансувати заклад обласного підпорядкування.

За результатами візиту будуть підготовлені акти реагування.