Валерія Лутковська: «Майбутні журналісти повинні формувати громадську думку з урахуванням прав людини»

13/11/2017 09:45

Таке переконання висловила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час тематичного засідання Науково-методичної комісії з журналістики та інформації «Зміни в журналістській освіті: права людини як ціннісна основа», яке відбулося минулої п’ятниці в Інституті журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

«Мій орієнтир – це не «гарячі новини», тривалість життя яких один день, я розраховую на допомогу майбутніх журналістів у питанні формування громадської думки. Це вимагатиме більше часу, але така діяльність важлива для того, щоб суспільство розуміло і свої права, і права інших людей на більш високому рівні. Без допомоги вищих навчальних закладів, які навчають журналістів, неможливо буде це зробити. Я пропоную подумати над тим, яким чином програму з прав людини можна впровадити в навчальні журналістські дисципліни. Зі свого боку, готова допомагати на різних рівнях – надавати експертну допомогу, напрацьовувати методичні і відеокурси тощо», – зазначила Валерія Лутковська.

Відкриваючи роботу тематичного засідання, Директор Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Різун зазначив, що на сьогодні Україна перебуває на порозі системних змін не тільки в галузі журналістської освіти, а вищої освіти загалом.

«Йде нове покоління стандартів вищої освіти. Ми чекаємо затвердження цих стандартів, але паралельно починаємо працювати, щоб підготуватися до змін. З-поміж інших сфер, журналістика вирізняється здатністю використовувати знання з різних предметних сфер, тож майбутній журналіст має розумітися на різних тематиках. І надзвичайно важливою в цьому контексті є тема прав людини, адже й інші теми виходять на цю глобальну тему – зрештою, все рухається навколо людини і її прав і свобод», – переконаний Володимир Різун.

Під час засідання голова правління ГО «Центр інформації про права людини» Тетяна Печончик і аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва Андрій Сухарина представили присутнім викладачам і студентам результати загальнонаціонального соціологічного дослідження «Права людини в Україні», яке було проведено Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці з Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини і ГО «Центр інформації про права людини».

Нагадаємо, відповідно до результатів цього дослідження, безумовним лідером із ефективності захисту і відновлення порушених прав людини в уявленнях опитаних громадян є звернення до засобів масової інформації, і серед найбільш впливових каналів інформації, які вплинули на уявлення наших співвітчизників про права людини, є також ЗМІ.

«Сьогодні історичне засідання, яке, я дуже сподіваюсь, закладе міцне підґрунтя для подальших дій у розвитку знань журналістів у галузі прав людини. Ви вже знаєте, що в загальнонаціональному дослідженні журналісти згадуються декілька разів – як суб’єкти поширення інформації про права людини, і як суб’єкти захисту прав людини (з точки зору наших громадян), і взагалі як активні учасники в питанні захисту прав людини. Тому журналіст не може не знати, що таке права людини», – зауважила Валерія Лутковська під час обговорення питання ролі ЗМІ у відстоюванні прав людини.

«Деякі аспекти знань про права людини є важливими для експертного рівня журналістів, наприклад питання доступу журналістів до публічної інформації, а деякі є загально важливими через те, що журналіст формує громадську свідомість. Наприклад, як зазначалось у дослідженні, громадяни схильні вважати, що умови для відбуття покарання засудженими можуть бути поганими, адже людини вчинила злочин і буцімто не заслуговує на гідне поводження. В рамках виконання функцій національного превентивного механізму проти катувань ми здійснюємо незалежні моніторингові візити в місця несвободи спільно з громадськими активістами, яких наразі близько 200. І я пишаюсь тим, що на сьогодні я перший Омбудсман, який відповідає за реалізацію НПМ, який пішов ще далі – крім моніторів – громадських активістів, зі мною працюють монітори – представники ЗМІ, які разом з нами заходять до слідчих ізоляторів, психіатричних лікарень, інших закладів, для того, щоб потім формувати іншу громадську думку про те, що людина не втрачає свій статус людини, приміром, навіть після того як отримує обвинувальний вирок суду», – розповіла Валерія Лутковська.