За поданням Уповноваженого КСУ визнав норму Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» неконституційною

13/09/2016 11:47

Сьогодні, 13 вересня, об 11:00 Конституційний Суд України офіційно оприлюднив рішення у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини п’ятої статті 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» (справа про завчасне сповіщення про проведення публічних богослужінь, релігійних обрядів, церемоній та процесій), визнавши вказану норму Закону неконституційною.

Так, 26 жовтня 2015 року Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська звернулась до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо визнання положень частини п’ятої статті 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» такими, що не відповідають положенням статті 39 Конституції України. 

У поданні Уповноваженого стверджувалось, що до будь-якого публічного богослужіння, релігійного обряду, церемонії або процесії, які за своїм характером є мирними зібраннями, має застосовуватись стаття 39 Конституції України. Це означає, що такі заходи мають проводитись за умови завчасного повідомлення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, а обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися виключно судом.

Натомість стаття 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» передбачає дозвільний характер, що очевидно суперечить положенням статті 39 Конституції України.