Валерія Лутковська ініціює запровадження спеціального ad hoc механізму для переміщення засуджених осіб з території АР Крим на материкову частину України

13/07/2015 16:01

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська звернулась до Уповноваженого з прав людини в Російській Федерації Елли Памфілової з метою вирішення питання переміщення засуджених осіб з території АР Крим на материкову частину України.

Нагадаємо, на початку лютого 2015 року, обговорюючи питання відбування покарання громадянами України на території АР Крим, Елла Памфілова повідомила про бажання 22 засуджених відбувати подальше покарання на території материкової України. Враховуючи те, що Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією України і застосування норм Європейської конвенції про передачу засуджених осіб є неможливим в рамках однієї держави, Валерія Лутковська для забезпечення права українських громадян відбувати покарання на материковій території України запропонувала розробити спільний механізм передачі засуджених, застосувавши так звану практику ad hoc для вирішення вказаного питання.

«Враховуючи те, що вирішення вказаної проблеми в рамках існуючих міжнародних правових інструментів не вбачається можливим, мною був підготовлений проект Меморандуму про запровадження ad hoc механізму для переміщення засуджених осіб з території Криму на материкову частину України за участю Омбудсманів України та Російської Федерації», – йдеться у листі Валерії Лутковської.

Попередньо вказаний проект Меморандуму було надіслано до Міністерства юстиції та Генеральної прокуратури України для опрацювання та надання пропозицій.

Зазначеним проектом Меморандуму передбачено, що Омбудсмани України та Росії виступатимуть тими інституціями, які координуватимуть та забезпечуватимуть переміщення осіб, засуджених до незаконної окупації АР Крим, за їх бажанням, на материкову частину України для подальшого відбування покарання саме на території материкової України.

«Для запровадження ad hoc механізму Сторони проводять необхідні консультації та переговори з компетентними органами України та Російської Федерації відповідно та визначають контактних осіб для забезпечення оперативної комунікації, збору інформації, опрацювання способу переміщення осіб та їх особових справ, вирішення інших питань, пов’язаних з переміщенням», – йдеться у статті 5 проекту Меморандуму про запровадження ad hoc механізму.

Наразі очікуються коментарі та уточнення від Офісу Омбудсмана РФ щодо можливості підписання вказаного документа.

Нагадаємо, 8 липня, за ініціативи Уповноваженого з прав людини Валерії Лутковської відбулася передача перших дев’яти українських засуджених з непідконтрольної Уряду України території Донецької області.