Юрій Бєлоусов: «Основна причина небезпеки для осіб, які перебувають у місцях несвободи на Сході України, – самоусунення керівництва органів центральної виконавчої влади»

13/05/2015 17:20

Представник Уповноваженого – керівник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму акцентував на цьому увагу учасників брифінгу «Місця несвободи у зоні АТО: проблеми евакуації та безпеки людей у прифронтовому Маріуполі», що відбувся у Кризовому медіа-центрі.

Він поінформував про те, що з метою вивчення проблем людей, які перебувають під опікою держави у закладах соціальної та медичної сфери, а також у виправних колоніях та центрах м. Маріуполя, монітори національного превентивного механізму відвідали спеціалізовані школи для дітей з різними порушеннями, пансіонати для ветеранів війни і праці, Маріупольський виправний центр, Приазовську виправну колонію, Донецький прикордонний загін, Жовтневий районний суд, психіатричну районну лікарню №7 та інші заклади у м. Маріуполь.

Юрій Бєлоусов нагадав учасникам брифінгу, що ще в червні 2014 року, зважаючи на надзвичайно тяжку ситуацію на Донбасі, яка викликала особливе занепокоєння, Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська звернулась до Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка щодо ситуації із забезпеченням життєдіяльності установ охорони здоров’я і соціального захисту населення для уразливих категорій – дітей, осіб похилого віку та людей з інвалідністю, які перебувають у Донецькій та Луганській областях.

 «Забезпечення прав вихованців та підопічних повністю залежить від безперебійних поставок продуктів харчування і медикаментів, своєчасного надання медичної допомоги. Зважаючи на збройне протистояння на Донбасі, перекриття доріг, поширення випадків мародерства і захоплення приміщень, виникла безпосередня загроза для життя та здоров’я вихованців і підопічних» – йшлося у листі Валерії Лутковської.

 «На жаль, аналізуючи нинішню ситуацію на Сході України, існуючі проблеми перебування та евакуації людей з місць несвободи прифронтового міста, яким є нині Маріуполь, ми змушені констатувати певне неусвідомлення керівниками міністерств і відомств своєї відповідальності за перебування та евакуацію цих людей, які перебувають під опікою держави у закладах соціальної та медичної сфери, а також виправних колоніях та центрах», – підкреслив Представник Уповноваженого.

Він відзначив також, що на початку поточного року Валерія Лутковська знову змушена була звернутися до Прем’єр-міністра України. Виходячи з тодішньої ситуації, нові виклики Уповноваженим були трансформовані у нові вимоги.

«Вони полягали в тому, щоб бюджетні кошти на утримання соціальних та медичних установ Донецької та Луганської областей були перерозподілені таким чином, щоб ці кошти потрапили до органів місцевої влади тих регіонів і територій, на які ці заклади евакуюються. Також на вимогу Уповноваженого, Міністерства соціальної політики та охорони здоров’я провели дослідження наявності місць у відповідних закладах безпечних регіонів для переміщення осіб, які перебувають під опікою держави, і надали таку інформацію до усіх обласних державних адміністрацій. Завдяки таким ініціативам Уповноваженого, значна частина людей з місць несвободи була вивезена з небезпечних територій на безпечні. На жаль, будь-яких дій щодо евакуації пенітенціарних установ не відбулося», – констатував Юрій Бєлоусов.