Приведення прожиткового мінімуму до належного рівня є головною умовою дотримання прав людини на достатній життєвий рівень

13/03/2019 17:19

У Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 13 березня 2019 року відбулося засідання круглого столу на тему: «Забезпечення належного розміру базового державного соціального стандарту «прожитковий мінімум» як головна умова дотримання прав людини на достатній життєвий рівень».

У заході взяли участь представники Міністерства соціальної політики України, всеукраїнських об’єднань профспілок та організацій роботодавців, наукових установ, громадських та правозахисних організацій.

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з питань дотримання соціальних та економічних прав Олена Степаненко наголосила на актуальності тематики круглого столу, оскільки в умовах систематичного недотримання Урядом вимог законодавства при затвердженні розміру прожиткового мінімуму порушуються права людей на достатній життєвий рівень, інші соціально-економічні права, закріплені Конституцією України, міжнародними договорами.

Під час заходу презентовано основні проблемні аспекти формування прожиткового мінімуму в рамках діючого законодавства та передумови для перегляду основних принципів його визначення з урахуванням міжнародних стандартів та зарубіжного досвіду, які були підтримані учасниками заходу.

Зокрема йшлося про наявну неузгодженість між розмірами  фактичного та законодавчо затвердженого прожиткового мінімуму; відсутність наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг для основних соціальних і демографічних груп населення, які б враховували життєво необхідні витрати людини, детермінованих реаліями сучасності; недотримання процедури проведення науково-громадської експертизи вказаних наборів тощо.

Представники громадськості, серед іншого, наголосили на необхідності нормативного врегулювання питання щодо їх залучення до здійснення згаданої експертизи, так як чинне законодавство цього не передбачає.

За результатами заходу напрацьовані спільні рекомендації та пропозиції для Уряду, які в першу чергу стосуються вимог щодо забезпечення встановлення розміру прожиткового мінімуму в Україні з дотриманням порядку, визначеного Закону України «Про прожитковий мінімум».

Презентація: «Забезпечення належного розміру базового державного соціального стандарту «прожитковий мінімум» як головна умова дотримання прав людини на достатній життєвий рівень».