Валерія Лутковська: «Щоб повернути непідконтрольні Уряду України території, необхідно ухвалювати законодавство, яке відповідає дотриманню прав людини»

13/10/2017 12:06

Таке переконання висловила Омбудсман України під час спільного засідання Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин та підкомітету Європейського Парламенту з прав людини, яке відбулося вчора в Брюсселі. У засіданні також брали участь представники громадських правозахисних організацій.

«Коли ми говоримо про військовий конфлікт, ми маємо розуміти, що ми воюємо не за території, заводи чи шахти, ми воюємо за душі людей. І кожен крок українського парламенту зараз оцінюється, в тому числі, і тими громадянами України, які проживають на непідконтрольній Уряду України території. І, відповідно, якщо ми хочемо повернути ці території і людей, які проживають на них, ми маємо оцінювати прийняте законодавство з точки зору того, чи відповідає воно повною мірою дотриманню прав людини», – зазначила Валерія Лутковська.

Аналізуючи ситуацію у законодавчій сфері, Уповноважений повідомила, що деякі ухвалені законодавчі акти справді поліпшили ситуацію з дотриманням прав людини в Україні.

«Однозначним проривом у сфері захисту прав людини було прийняття законодавства, що стосується антидискримінаційної політики. Це законодавство дає змогу Уповноваженому здійснювати проактивну діяльність шляхом моніторингу ситуації в Україні, зокрема моніторингу сайтів, публікацій в соціальних мережах, і реагувати відповідним чином на прояви дискримінації або мови ворожнечі. Це дає також можливість Уповноваженому в суспільних інтересах звертатися до суду з пропозицією визнати той чи інших акт дискримінаційним», – зауважила Валерія Лутковська.

До позитивних надбань українського законотворення Уповноважений також віднесла достатньо нове прогресивне законодавство у сфері захисту персональних даних і у сфері доступу до публічної інформації.

 Торкнувшись проблемних законодавчих актів, Валерія Лутковська поінформувала присутніх про ситуацію з новим законом про освіту.

«Одна з новел, яка викликала значний резонанс не тільки в Україні, а й поза її межами, – це певні норми нового законодавства про освіту, які стурбували міжнародну спільноту, в частині навчання винятково українською мовою і водночас навчання в молодшій школі мовою національних меншин у випадку їх компактного проживання або офіційною мовою Європейського Союзу. Ще до ухвалення закону про освіту я особисто, а також представники громадянського суспільства і національних меншин звертались до керівництва парламенту з пропозиціями щодо удосконалення цієї норми. Але при цьому ми розуміємо, що громадяни України не можуть бути дискримінованими у зв’язку з неволодінням державною мовою», – повідомила Валерія Лутковська.

На сьогоднішній день, за словами Уповноваженого, Міністр закордонних справ звернувся до Венеціанської комісії з проханням визначити, чи є в даному випадку порушення конституційних прав громадян і міжнародних стандартів у сфері прав людини. Крім того, Президент України повідомив, що якщо буде відповідний висновок Венеціанської комісії, він готовий внести в парламент проект закону для того, щоб законодавство у цій сфері відповідало міжнародним стандартам.