Управління Верховного комісара ООН з прав людини закликає захистити доброчесність і незалежність національної інституції з прав людини

12/09/2017 15:56

Про це йдеться в опублікованій сьогодні Дев’ятнадцятій доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) щодо ситуації з правами людини в Україні (з 16 травня до 15 серпня 2017 року).

У доповіді, зокрема,  йдеться про те, що 17 липня УВКПЛ направило Голові Верховної Ради України листа, закликаючи до проведення нового відбору на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Вказавши при цьому, що це слід зробити після перегляду чинного порядку відбору Уповноваженого у відповідності до Паризьких принципів та рекомендацій підкомітету з акредитації Глобального альянсу національних інституцій з прав людини, наданих у 2014 році, які вимагають, щоб відбір був прозорим, базувався на оцінці заслуг кандидатів і передбачав участь громадськості.

Такий крок було зроблено після того, як Верховна Рада України не змогла у встановлений законодавством 20-денний строк провести голосування за три кандидатури, запропоновані народними депутатами, а пізніше затвердила новий порядок голосування для обрання Уповноваженого (при прийнятті Закону України «Про Конституційний Суд України»).

«УВКПЛ занепокоєне з приводу того, що заявлені порушення і таємні політичні домовленості навколо відбору нового Уповноваженого можуть підірвати довіру населення до цього інституту, і закликає Уряд захистити доброчесність і незалежність національної інституції з прав людини», – йдеться у документі.

Крім того, в доповіді міститься рекомендація Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, яка стосується активізації роботи регіональних представників Уповноваженого у зоні проведення АТО для забезпечення їхньої дієвої ролі у сприянні дотриманню прав людини, зокрема, під час тримання під вартою та судових проваджень щодо осіб, затриманих у зв’язку з конфліктом, а також прав осіб, які проходять через контрольно-пропускні пункти.

«Зі свого боку можу запевнити, що вказана рекомендація УВКПЛ є пріоритетною для Офісу Омбудсмана України, а її реалізація можлива в рамках затвердженої Стратегії зміцнення регіональної присутності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», – зазначив керівник Секретаріату Уповноваженого з прав людини Богдан Крикливенко, коментуючи надану УВКПЛ рекомендацію.