Представник Уповноваженого направив звернення до Міноборони та МВС щодо необхідності унормування питань організації та забезпечення призову громадян на строкову службу

12/06/2018 12:25

Під час весняної призовної компанії на строкову службу до Уповноваженого з прав людини надходили звернення від призовників та їхніх батьків щодо порушень їх прав. Такі випадки мали негативний вплив на формування і підтримання позитивного іміджу Збройних Сил України та створювали напругу у суспільстві загалом.

Найбільше проблемних питань та нарікань виникало під час проведення спільних заходів представників Національної поліції та військових комісаріатів щодо виявлення осіб, які ухиляються від виконання військового обов’язку. Так, мали місце випадки, коли поліцейські разом з представниками військкоматів здійснювали так звані “рейди” за місцями компактного проживання громадян призовного віку (хостели, гуртожитки) та їх масового перебування (нічні клуби, розважальні заклади тощо).

Такі заходи здійснювалися, як правило, без належного документального оформлення. Непоодинокими були випадки силового затримання та подальшого утримання призовників, вилучення їх паспортів.

Згідно зі статтею 38 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, працівники поліції та військкоматів зобов’язані проводити розшук, затримання і доставку до військових комісаріатів громадян, які ухиляються від виконання військового обов’язку.

Зважаючи на ситуацію, Представником Уповноваженого у справах захисту прав військовослужбовців скеровано до Міноборони та МВС пропозицію щодо доцільності унормування питання реалізації статті 38 згаданого Закону шляхом видання спільного нормативно-правового акту цих державних органів.