Питання забезпечення права на одержання субсидії у належному розмірі особами, які надають послуги з догляду, – на контролі Омбудсмана

12/05/2017 17:42

Як вже повідомлялося, в рамках парламентського контролю за дотриманням конституційних прав і свобод людини в Україні було виявлено необхідність перегляду чинних норм законодавства про призначення житлової субсидії з метою забезпечення права на її одержання у належному розмірі особами, які отримують допомогу по догляду за інвалідом І групи або особою, яка досягла 80-річного віку, та компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги (далі – особи, які надають послуги з догляду).

У зв’язку з цим на адресу Прем’єр-міністра України було направлено подання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з пропозицією вжити відповідних заходів, зокрема шляхом внесення відповідних змін до пункту 12 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива зі змінами та доповненнями щодо розрахунку зазначеній категорії громадян субсидії з урахуванням фактичного розміру отриманої допомоги/компенсації.

За результатами розгляду згаданого подання надійшла інформація від Мінсоцполітики України, в якій зазначено,  що міністерством опрацьовується порушене питання. Зокрема, розглядається пропозиція про делегування повноважень щодо прийняття відповідного рішення на розгляд комісій, утворених при районних держадміністраціях та виконкомах міських рад.

Уповноважений запропонований Міністерством спосіб врегулювання окресленої у поданні проблеми шляхом делегування повноважень щодо прийняття рішення відповідній комісії вважає неналежним. Омбудсман переконана у необхідності забезпечення права осіб, які надають послуги з догляду, на отримання субсидії у належному обсязі шляхом внесення відповідних змін до пункту 12 Положення № 848, які б забезпечували розрахунок субсидії з урахуванням фактичного розміру отриманої допомоги/компенсації в обов’язковому, а не можливому (за рішенням комісії) порядку.

Враховуючи це, на адресу Прем’єр-міністра України Валерією Лутковською направлено повторне звернення з окресленої проблеми.

Питання залишається на контролі Уповноваженого з прав людини.