Офіс Омбудсмана вніс пропозиції удосконалення законодавства щодо захисту прав та інтересів дитини

12/02/2019 14:31

11 лютого заступник начальника відділу моніторингу прав дитини та сім'ї Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини взяла участь у слуханнях Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму ВРУ, на якому обговорювалися питання захисту прав та інтересів дитини в цивільному процесі.

Представник Офісу Омбудсмана зазначила, що нагальним є питання введення спеціалізації суддів у сімейних справах, що дасть можливість оперативно розглядати та приймати рішення такої категорії справ. Також, внесла пропозицію розглянути питання щодо зменшення строків набрання чинності рішення суду що стосуються дитини.

«Моніторингові візити до центрів соціально-психологічної реабілітації дітей засвідчили про перебування дітей в них понад 1 рік. Через тривалий, понад 6 місяців, розгляд справ щодо позбавлення батьків батьківських прав, відібрання без позбавлення батьківських прав за позовами органів опіки та піклування у судах діти фактично утримуються в закладах інституційного догляду і позбавлені права на сімейне виховання», – резюмувала представник Офісу Омбудсмана.

Крім того було наголошено на тому, що Конвенцією ООН про права дитини та статтею 171 Сімейного кодексу України визначено, що дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, визначення форми влаштування дитини, а також спору щодо управління її майном. Проте, як свідчать судові засідання, куди запрошуються представники Секретаріату Уповноваженого, думка дитини як правило не заслуховується ні в суді, ні органом опіки та піклування при вирішенні того чи іншого спору.

Також було внесено пропозицію передбачити відповідальність одного з батьків за зміну місця проживання дитини без погодження з другим з батьків (викрадення), у разі коли вирішується питання щодо визначення місця проживання дитини або вже є відповідне рішення з ким проживає дитина.

Кількість звернень до Уповноваженого з прав людини стосовно вирішення питання щодо визначення місця проживання дитини та участі у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо, щороку збільшується. Аналіз зазначеної категорії звернень свідчить про те рішення судів, як і рішення органів опіки та піклування, не виконуються.

Поширеною ситуацією є коли один з батьків одноосібно, без згоди іншого, вирішує питання щодо зміни місця проживання дитини, переховується з дитиною, що в свою чергу перешкоджає спілкуванню з дитиною того з батьків, хто проживає окремо від неї, а також бабі та діду. «Такі ситуації вимагають кардинальних змін в контексті порядку організації зустрічей дітей з батьками, коли дитина тривалий час не бачиться з одним з батьків і відмовляється бачитися з ним», – поінформувала працівник Офісу Омбудсмана.

Присутні на засіданні комітету народні депутати України, представники Верховного Суду, Міністерства соціальної політики, Міністерства юстиції та громадських організацій попередньо підтримали запропоновані Офісом Омбудсмана пропозиції.