Результати моніторингового візиту з питань дотримання права громадян на професійну (професійно-технічну) освіту в Київській області

01/02/2019 18:30

Співробітники Департаменту моніторингу соціальних прав з метою вивчення питання додержання права людини і громадянина на професійну (професійно-технічну) освіту здійснили моніторинговий візит до Департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації, Броварського професійного ліцею та Київського обласного вищого професійного училища харчових технологій та ресторанного сервісу.

Результати моніторингу до Департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації засвідчили, що в умовах децентралізації в області збережена мережа закладів професійної освіти. Функціонує 28 багатопрофільних закладів, у 15 з яких організовано навчання для 90 учнів з особливими освітніми потребами.

З метою модернізації та упровадження новітніх виробничих технологій на базі закладів освіти відкрито 5 навчально-практичних центрів за галузевим спрямуванням. Елементи дуальної форми навчання впроваджуються в 9 закладах професійної освіти.

Під час відвідання державного професійно-технічного навчального закладу «Броварський професійний ліцей» з’ясовано, що в закладі забезпечено належні умови для отримання освіти 472 учням, серед яких 28 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Особові справи вихованців ведуться відповідно до встановлених вимог, передбачені законодавством виплати дітям-сиротам здійснюються належним чином.

Освітній процес здійснюється у 20 навчальних кабінетах, 4 лабораторіях, 6 навчальних майстернях. Для проведення занять з фізичного виховання в ліцеї облаштовано спортивно-оздоровчий комплекс. У закладі освіти є актова зала, бібліотека, функціонує їдальня на 150 місць, де організовано харчування учнів і працівників. Для проживання учнів є гуртожиток на 420 місць, в якому створені належні умови. Всі бажаючі учні забезпечені місцями у гуртожитку.

Навчання професіям проводиться у відповідності до державних стандартів, робочих навчальних планів. У 2018 році випущено 192 кваліфіковані робітники, працевлаштовано за здобутою професію 152 особи (79 %).

Керівництвом ліцею налагоджено тісну співпрацю з міжнародними соціальними партнерами, зокрема: з компаніями «Геберіт», ТДВ «Сініат», ТОВ «Снежка», в рамках якої створено три навчально-практичні центри за галузевим спрямуванням за професіями «монтажник санітарно-технічних систем та устаткування», «монтажник гіпсокартонних конструкцій» та  «маляр». На базі центрів організовано навчання учнів та слухачів, а також підвищення фахової майстерності педагогічних працівників інших закладів професійної освіти.

За результатами моніторингу до Київського обласного вищого професійного училища харчових технологій та ресторанного сервісу встановлено, що умови для навчання 369 учнів відповідають встановленим вимогам. Сучасне обладнання 15 навчальних кабінетів, 7 лабораторій та інформаційно-ресурсного центру дозволяє забезпечити доступ учнівської молоді до якісної освіти. В позаурочний час працюють гуртки та спортивні секції. Всі іногородні учні закладу забезпечуються гуртожитком.

Підготовка робітничих кадрів в училищі здійснюється у відповідності з регіональним замовленням на підставі договорів з підприємствами – замовниками. У 2018 році із 255 випускників працевлаштовано 243 (95%) осіб.

Разом з тим, під час моніторингу виявлено порушення щодо обліку відвідування учнями навчальних занять. Впродовж декількох місяців в окремих журналах обліку теоретичного навчання не виставляються оцінки. Перевіркою встановлено також факти неналежного контролю за видачею документів про освіту. Зокрема, 8 випускників 2018 року не отримали документи про освіту державного зразка, які не повернуто до Департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації.

Не приділяється в закладі освіти належна увага питанням протипожежної безпеки. В гуртожитку пожежні крани не забезпечені відповідним обладнанням, вогнегасники відсутні. Потребує покращання матеріально-технічна база гуртожитку, м`який та твердий інвентар зношені, санітарно-гігієнічні кімнати потребують ремонту.

В приміщеннях училища та гуртожитку відсутня архітектурна доступність, будівлі не облаштовані пандусом з поручнями, відсутня кнопка екстреного виклику. Не створено інклюзивне середовище і в Броварському професійному ліцеї.

Станом на 31.01.2019 учні ліцею й училища не отримали стипендію за січень поточного року.

З метою покращання правової поінформованості учнів під час моніторингового візиту проведено анкетування та презентовано діяльність Уповноваженого Верховної Ради з прав людини у сфері захисту прав людини та громадянина й роботу Секретаріату Уповноваженого та його регіональних представництв.