Інформація про неприпустимість публічної демонстрації осіб з психічними розладами

12/01/2018 11:53

Останнім часом представники засобів масової інформації все більше приділяють увагу темі дотримання прав людей у місцях несвободи. Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини високо цінує і схвалює бажання ЗМІ інформувати широкий загал про ті проблеми і недоліки, які є у таких установах, про умови перебування в них людей, ставлення персоналу до них та інші.

Водночас варто звернути увагу представників ЗМІ до особливостей подання інформації про осіб, які мають психічні розлади і перебувають у спеціалізованих закладах, зокрема психіатричних лікарнях і психоневрологічних інтернатах.  

Відповідно до статті 6 Закону України «Про психіатричну допомогу» без згоди особи або без згоди її законного представника та лікаря-психіатра, який надає психіатричну допомогу, забороняється публічно демонструвати особу, яка страждає на психічний розлад, фотографувати її чи робити кінозйомку, відеозапис, звукозапис та прослуховувати співбесіди особи з медичними працівниками чи іншими фахівцями при наданні їй психіатричної допомоги.

У зв’язку з цим у разі відсутності такої згоди вбачається доцільним використовувати технічні засоби для приховування (розмиття) облич осіб з психічними розладами з метою неможливості їх ідентифікації і збереження анонімності (так зване «заблюрювання»).

Варто наголосити на необхідності неухильного дотримання норм чинного законодавства і поваги до осіб з психічними розладами.