Валерія Лутковська: «Одне із важливих досягнень національного превентивного механізму проти катувань в Україні – це довіра суспільства до результатів моніторингів»

12/11/2015 14:31

Про це зазначила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час відкриття конференції «Триріччя Національного превентивного механізму в Україні: основні досягнення та виклики», яка триватиме 12-13 листопада 2015 року.

Валерія Лутковська повідомила, що НПМ в Україні створено у 2012 році відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань, яким передбачається регулярний моніторинг усіх місць несвободи для попередження у них жорстокого поводження з людьми, які там перебувають.

«В Україні більше 6 тисяч місць несвободи і 11 відомств, які відповідають за них, тож лише своїми силами ми фізично не змогли б охопити своєю увагою ці установи. Розуміючи це, ще у 2012 році ми вирішили впроваджувати НПМ за моделлю «Омбудсман плюс», що передбачає здійснення моніторингових візитів до місць несвободи працівниками Офісу Омбудсмана спільно з громадськими моніторами. Вони, з одного боку, – наші найкращі партнери, помічники, а з іншого – завдяки громадськості до наших візитів більша довіра зі сторони суспільства.  Також ми вдячні нашим міжнародним партнерам, адже завдяки їхній підтримці якість моніторингових візитів постійно підвищується, а методологія – вдосконалюється», – зазначила Валерія Лутковська.

Виступаючи під час відкриття конференції, Національний радник з юридичних питань, Керівник відділу права Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков назвав внесення змін до Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» в частині запровадження національного превентивного механізму – нетривіальною подією, а також відзначив першочерговий внесок Омбудсмана України Валерії Лутковської у цьому процесі.

«Офіс Омбудсмана України взяв на себе відповідальність за такий складний процес як впровадження стандартів дотримання прав людини, які б відповідали найкращим європейським практикам. Такі стандарти особливо необхідні у сфері попередження катувань і жорстокого поводження в закритих закладах», – переконаний Олександр Водянніков.

Президент Європейського комітету із запобігання катуванням Микола Гнатовський, у свою чергу, висловив максимальну і повну підтримку діяльності національного превентивного механізму в Україні, а також відзначив зусилля нинішньої команди НПМ, якій за такий незначний строк вдалося досягти відчутних зрушень у цій сфері.

«Подальший розвиток НПМ в Україні я вбачаю, в першу чергу, через посилення державних гарантій його функціонування, розвиток методологічної бази, інвестування у розвиток нових систем роботи тощо. Україні дісталася важка спадщина закритих установ, яка криється у традиціях їх функціонування і власне організації. Вони несприятливі для забезпечення людської гідності у цих установах, а отже, перед командою НПМ з’являтимусь все нові й нові виклики, на які доведеться динамічно реагувати і усувати їх», – зазначив Микола Гнатовський.  

Представник Підкомітету ООН з питань попередження катувань Арман Данієлян побажав подальшого становлення НПМ в Україні, додавши: «Ще три роки тому видавалось нереальним впровадження НПМ в України, а вже зараз він успішно працює і дає свої позитивні результати».