Позбавлення майже 1,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб можливості реалізувати виборче право – це серйозна форма дискримінації

11/09/2015 16:10

Як відомо, чинна редакція Закону України «Про місцеві вибори» позбавляє внутрішньо переміщених осіб права голосувати не за місцем реєстрації.

Цьому питанню була присвячена прес-конференція «Як Верховна Рада може вирішити проблему участі переселенців у місцевих виборах 25 жовтня», у якій взяв участь Представник Уповноваженого ВРУ з прав людини Михайло Чаплига.

«Позбавлення майже 1,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб можливості реалізувати виборче право – це серйозна форма дискримінації. Крім того, це може дуже негативно вплинути в тому числі на лібералізацію візового режиму, оскільки в Європі тема дискримінації – одна з ключових», – зазначив Представник Уповноваженого.

За словами Михайла Чаплиги, фактичне виключення внутрішньо переміщених осіб з виборчого процесу в частині реалізації активного виборчого права свідчить про те, що держава не розглядає можливість реалізації права на інтеграцію цих осіб в громаду, в якій вони на сьогоднішній день проживають.

«Без ухвалення змін до законодавства, які уможливлять реалізацію активного виборчого права на місцевих виборах для переселенців, неможливо говорити далі про якусь цілісну стратегію, цілісне розуміння державою, що робити з внутрішньо переміщеними особами, і реалізацію їхнього права на інтеграцію в нові громади», – переконаний Представник Уповноваженого.

Він також додав, що держава мала б створити єдиний документ, який би визначав принципи діяльності держави щодо такої категорії громадян, проте до сьогоднішнього дня цього документу не існує.

 «Офіційна позиція Офісу Омбудсмана полягає в тому, що внутрішньо переміщені особи – це не соціальний тягар для держави, навпаки: вони – це наша соціальна інвестиція. Держава має розробити стратегію, яким вона бачить майбутнє внутрішньо переміщених осіб, оскільки на сьогоднішній день внутрішньо переселені особи перебувають в стані невизначеності. І, власне, закон про місцеві вибори лише підкреслює відсутність цілісного розуміння державою, що робити з внутрішньо переселеними особами. На жаль, це хибний підхід», – наголосив Михайло Чаплига.

Як відомо, 14 вересня 2015 року о 10:00 за адресою Грушевського, 18/2 громадські активісти планують провести акцію щодо захисту виборчих прав переселенців, під час якої буде вимагатися від керівників фракцій і голів комітетів Верховної Ради України внести на розгляд законопроект 2501а-1 про виборчі права внутрішньо переміщених осіб.