Представник Уповноваженого вважає передчасним вносити радикальні зміни до Сімейного кодексу України

11/07/2018 17:36

Про це  Представник Уповноваженого з дотримання прав дитини та сім'ї Аксана Філіпішина  заявила під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму.

Основні дискусії членів комітету та учасників засідання розгорнулися навколо урядового законопроекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення соціального захисту дітей".

Представник Уповноваженого висловила зауваження до зазначеного законопроекту.

Зауваження, зокрема, стосувалися необхідності зобов'язання суду вимагати висновки органу опіки та піклування при вирішенні спорів щодо місця  проживання дитини, участі у її вихованні тощо.

Також увагу членів Комітету було привернуто до ризиків, які може спричинити виключення частини третьої статті 143 Сімейного кодексу України. В ній передбачається, що дитина може бути залишена батьками у пологовому будинку або в іншому закладі охорони здоров'я, якщо вона має істотні вади фізичного  або психічного розвитку, інших обставин, що мають істотне значення, що призведе до порушення права дитини на життя, виживання та здоровий розвиток, яке визначене Конвенцією ООН про права дитини.

Аксана Філіпішина наголосила на передчасності таких радикальних змін. Адже на сьогодні батьки, в яких народжуються діти з істотними вадами розвитку по-суті залишаються сам на сам з проблемою: на рівні громади відсутні послуги реабілітації, медичного забезпечення, соціального супроводу таких дітей, психологічної підтримки батьків. Немає достатньої матеріальної підтримки таких родин.

Заборона залишати хвору дитину в пологовому будинку з однієї сторони і відсутність відповідних послуг з іншої сторони можуть призвести до зростання випадків, коли матері кидають своїх немовлят в небезпечних для їх життя місцях або вбивають.

Аксана Філіпішина запропонувала залишити чинну редакцію закону, проте доповнити закон нормою щодо ініціювання органом опіки та піклування  питання про позбавлення батьківських прав відносно дитини у разі її залишення. 

Підтримуючи ініціативу щодо врегулювання питання передачі дитини на виховання іншим особам, Представник Уповноваженого звернула увагу на необхідність врахування інтересів не лише бабусі та дідуся у вихованні онуків, а й інтересів прабабусі та прадідуся.

Було висловлено ряд  інших зауважень до законопроекту, які повною мірою було враховано членами комітету при прийнятті рішення з цього  питання.