«У суспільстві недопустима дискримінація у будь-якій формі. Всі люди різні, але вони рівні у своїх правах», - Людмила Денісова

11/06/2018 16:23

На цьому наголосила Уповноважений Людмила Денісова під час зустрічі з делегацією Фрідом Хаус. На зустрічі Омбудсмен та директор Європейських та Євразійських програм у Фрідом Хаус Марк Беренд обговорили вплив тенденцій екстремізму та насилля на демократичні процеси в українському суспільстві, а також питання рівності прав і свобод.

За словами Людмили Денісової, в українському суспільстві питання гендерної рівності та недискримінації часто викликають масштабні протиріччя та суперечки. Тому, перш за все, необхідна просвітницька діяльність серед населення щодо рівності прав і свобод всіх громадян.

«У минулому році ми у Комітеті Верховної Ради з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення приймали поправку до Трудового кодексу щодо заборони дискримінації у сфері праці за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності. Тоді я, як голова Комітету, зіштовхнулась з серйозними проблемами.Це була просто боротьба - суспільство буквально розкололося на дві частини. Але у підсумку це таки увійшло в новий проект Трудового кодексу», - розповіла Людмила Денісова.

Омбудсмен наголосила, що її позиція щодо питання рівності досі залишилась незмінною: «У суспільстві недопустима дискримінація у будь-якій формі. Якщо ви проповідуєте певні цінності, не потрібно забороняти іншим мати свої. Так, всі люди різні, але вони рівні у своїх правах».

Уповноважений згадала останні випадки діяльності радикально налаштованих організацій щодо дискримінації та порушення прав представників ромської національної меншини.

Омбудсмен пояснила, що Офіс Уповноваженого наразі формує стратегію швидкого реагування на всі прояви дискримінації у суспільстві. Так, наразі планується підписання Меморандуму про співробітництво з Міністерством внутрішніх справ. Це дасть можливість вживати спільні заходи попереджувального характеру щодо дискримінаційних процесів.

Людмила Денісова зазначила, що необхідні системні зміни щодо захисту прав і свобод громадян. Тому наразі планується створення гарячої лінії Уповноваженого, яка буде одразу пов’язана з  гарячими лініями МВС, поліції та центрами безкоштовної правової допомоги.  

Також делегації Фрідом Хаус Омбудсмен розповіла, що наразі готується конституційне подання Уповноваженого щодо неконституційності е-декларування для громадських активістів.

«Ми будемо просити суд визнати, що норма е-декларування для громадських організацій та активістів неконституційна. Декларування для чиновників, так, це обов'язково. Але зробити залежними від державної влади громадянське суспільство ми просто не маємо права», - підсумувала Людмила Денісова.