Валерія Лутковська виступить у Женеві з доповіддю щодо ситуації на Сході Україні

11/03/2015 11:13

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська відбула до Женеви з робочим візитом з нагоди 28-ої Щорічної зустрічі Міжнародного координаційного комітету національних інституцій з просування і захисту прав людини (МКК), яка відбудеться 11-13 березня 2015 року в рамках засідання Ради ООН з прав людини.

Представники національних інституцій з прав людини (НІПЛ) з усього світу обговорюватимуть питання здійснення ними проваджень за фактами порушень прав людини, протидії насильству щодо жінок, ефективного захисту прав осіб із особливими потребами, а також обговорять роль НІПЛ у забезпеченні належного управління і програму діяльності МКК на 2015 рік тощо.

У ході зустрічі очікується виступ Валерії Лутковської перед колегами-омбудсманами з доповіддю щодо ситуації з дотриманням прав людини в Україні з огляду на незаконну окупацію АР Крим та проведення антитерористичної операції на Сході України.

Також під час зустрічі Голова МКК вручатиме відповідні сертифікати національним інституціям з прав людини, яких наприкінці 2014 року було акредитовано зі статусом «А» (повна відповідність «Паризьким принципам»), серед яких і  Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Нагадаємо, 29 грудня 2014 року за результатами вивчення дворічної діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини рішенням Бюро Міжнародного координаційного комітету ООН інституції Уповноваженого ВРУ з прав людини було присвоєно статус А – найвищий статус відповідності Паризьким принципам ООН.

Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська у грудні 2013 року звернулася до Женевського офісу ООН з проханням здійснити акредитацію очолюваної інституції на повну відповідність вказаним Паризьким принципам. Протягом року фахівцями відповідного підкомітету ООН вивчалася діяльність Секретаріату Уповноваженого, зокрема, щорічні доповіді про стан дотримання прав і свобод людини в Україні за 2012 і 2013 рік, а також спеціальні доповіді.

Рішення Бюро МКК ґрунтувалось на основі думки представників української правозахисної спільноти та неурядових організацій, позиції колег в рамках європейської мережі національних інституцій з прав людини та міжнародних партнерів. Зокрема, оцінювалась ефективність, незалежність і незаангажованість інституції Омбудсмана України.

Крім того, у рішенні Бюро Міжнародного координаційного комітету ООН було зазначено рекомендацію щодо адекватного фінансування інституції. Зокрема, вказано, що цілком вітається розширення функцій новими законами Уповноваженого в сфері боротьби з дискримінацією, захисту персональних даних, національного превентивного механізму та представництва осіб у судах, проте висловлено стурбованість, що недостатність фінансування не сприяє відповідному розвитку інституційної спроможності Секретаріату Уповноваженого з прав людини.