За втручання регіонального координатора Уповноваженого вдалося захисти права матері-ромки

11/02/2019 15:41

До регіонального координатора Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Віталія Єлова в жовтні 2018 року звернулась мати-ромка. Жінка повідомила, що вона перебуває у Луцькому слідчому ізоляторі, оскільки щодо неї ведеться кримінальне провадження. Обвинувачення громадянка не заперечує. В неї є малолітня дитина, яку на період досудового слідства помістили  до Волинського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей.

Під час перебування її у слідчому ізоляторі, виконкомом Ковельської міської ради пред’явлено позов до неї та її чоловіка про позбавлення батьківських прав. З цим жінка не погоджувалася, оскільки до вчинення кримінального правопорушення вона належно виконувала материнські обов’язки, доглядала та піклувалася про дитину.

Після бесіди із заявницею, вивчення матеріалів заявленого позову, регіональним координатором було ініційовано відкриття провадження у справі. Після чого координатор здійснив моніторинг підготовчого судового засідання, яке відбулося 15 листопада 2018 року в Ковельському міськрайонному суді.

В процесі моніторингу виявлено ряд порушень процесуальних прав заявниці, зокрема права на отримання безоплатної правової допомоги. Як з’ясувалося, заявниця не могла самостійно підготовити та заявити в суді жодного клопотання, в тому числі і про виклик свідків, хоча потреба в цьому була. А заявлене клопотання жінкою про призначення адвоката, для представництва її інтересів в суді ,судом було відхилено.

Регіональний координатор надав заявниці практичну допомогу в отриманні безоплатної вторинної правової допомоги у даній справі. Зокрема, він допоміг жінці підготувати звернення з цього приводу до місцевого центру з надання вторинної безоплатної правової допомоги, яке було розглянуто Ковельським місцевим центром та задоволено.

Призначений адвокат провів декілька зустрічей  в Луцькому СІЗО з заявницею, після чого підготував клопотання про виклик свідків, витребування відповідної інформації та представив інтереси заявниці в суді.

Як наслідок, рішенням Ковельського міськрайонного суду в задоволені позову виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області до заявниці та її чоловіка про позбавлення батьківських прав відмовлено.