Досі за гратами: у суді на Дніпропетровщині лише один з шести залів обладнаний скляною загорожею для підсудних

01/11/2018 14:45

У Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області виявлено низку порушень щодо дотримання прав людини. Це з’ясували регіональний координатор взаємодії з громадськістю в Дніпропетровській області Оксана Крупій разом з громадським монітором НПМ Аллою Демичевою, здійснивши моніторинговий візит.

Найпроблемнішими у суді є приміщення для тримання підсудних/засуджених та організація їх перебування.  Під час моніторингового візиту з’ясували, що зовсім не організоване харчування цієї категорії людей протягом перебування в суді. При наявності питної води, вони п’ють воду з крану без спеціального посуду. Крім того, особи, доставлені до суду під вартою, не мають вільного доступу до санвузла.

 Щодо приміщень тримання підсудних/засуджених, то наявні 4 камери. Проте одна з камер не використовується, оскільки мала на момент візиту несправні двері. При цьому, у приміщенні 5,2 кв. м. утримувалося 5 підсудних (засуджених), що також є грубим порушенням. У камерах не проводиться дезінфекція,  відсутні кварцові лампи для дезінфекції.. Під час візиту в кімнатах для затриманих/засуджених монітори виявили купу  сміття та заборонених продуктів харчування. Також в приміщеннях недостатньо вентиляції та світла, як природного, так і штучного. Загалом – вони потребують ремонту.

На момент візиту в зазначеному приміщенні разом з іншими тримався хворий на туберкульоз, який періодично одягав маску. При цьому, на час перебування в суді вона у нього була лише одна.

Новомосковський міськрайонний суд має особливості територіального розташування: він функціонує у двох будівлях в різних частинах міста. При цьому, жодна будівля не пристосована для відвідування людей з інвалідністю, що прямо порушує їх право на доступ до суду. У приміщеннях  відсутні пандуси, немає підйомників/ліфтів, спеціальних поручнів у туалетах. Єдине, що зроблено для людей з інвалідністю – на фасаді будівлі обладнано кнопку виклику.

У суді з 6-ти залів для розгляду кримінальних справ, лише в одній є скляна загорожа із спеціального захисного скла, в інших – металеві решітки, що є порушенням. Усі зали забезпечені кварцовими лампами, при цьому журнал кварцування не ведеться. Не в усіх кімнатах для судових засідань є доступ до питної води. Проте у кожному залі є укомплектовані аптечки та працюючі кондиціонери.

У ході візиту також виявили, що у суді відсутня кімната для конфіденційного спілкування адвоката  з підсудними/засудженими. Тож з матеріалами своїх проваджень вони ознайомлюються у вільних залах для судових засідань.

Моніторинговий звіт, разом із відповідними рекомендаціями надішлють керівництву Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області для відповідного реагування.