Десятьом представникам громадських організацій вручили доручення від Уповноваженого

11/10/2018 18:46

В Офісі Омбудсмана провели круглий стіл «Перспективи розвитку системи охорони психічного здоров’я в Україні» під головуванням Представника Уповноваженого з дотримання прав людини в місцях несвободи Вячеслава Петльованого.

За даними міжнародних дослідників, проблеми з психічним здоров’ям на другому місці серед причин інвалідності в Україні. У зв’язку з розладами психіки та поведінки на обліку зараз перебуває майже 1 мільйон 700 тис осіб.

«Проблеми з психічним здоров’ям мають прямий взаємозв’язок із бідністю, безробіттям та відчуттям небезпеки. Причинами також є військовий конфлікт на Донбасі, анексія Криму. У зоні ризику психологічних розладів залишаються українці похилого віку та громадяни з низьким рівнем освіченості», - зазначив Вячеслав Петльований.

За оцінками Міжнародного медичного корпусу, майже 75% українців нині не мають доступу до кваліфікованої допомоги у сфері психічного здоров'я.

Тож одним з пріоритетних напрямків роботи Уповноваженого є контроль за належними умовами утримання осіб, які знаходяться у спеціальних установах. Працівники Секретаріату слідкують за дотриманням прав людей у психіатричних лікарнях, диспансерах, психоневрологічних інтернатах, у тому числі дитячих та геріатричних установах.

Протягом 2018 року працівники Секретаріату Уповноваженого спільно з представниками громадськості здійснили 51 моніторинговий візит до таких установ. Частково - в рамках спільних проектів Ради Європи та фонду «Відродження». За результатами візитів монітори направили звіти та акти реагування до відповідних органів.

«Після візитів ми обов’язково висловлюємо свої рекомендації. Найчастіше наполягали на забезпеченні прав та інтересів цих осіб під час реформування інтернатної системи. Не менш важливим є також забезпечення надання послуг у громадах  особам з психічними розладами та інтелектуальною недостатністю. І, звичайно, є потреба у вдосконаленні законодавства про опіку і піклування», - наголосив Вячеслав Петльований.

Офіс Омбудсмана і надалі буде проводити аналогічні моніторингові візити. Все тому, що проблеми захисту прав людини у сфері психіатрії не втрачають своєї гостроти ні для нашої держави, ні для міжнародного співтовариства. Звичайно, всі перевірки відбуватимуться з залученням громадськості. Вячеслав Петльований вручив 10 таким моніторам відповідні доручення Уповноваженого.