У Мукачівському психоневрологічному інтернаті не в повному обсязі забезпечуються реабілітаційні послуги

01/10/2018 10:54

Відбувся повторний моніторинговий візит без попередження до Мукачівського психоневрологічного інтернату у складі працівника Департаменту реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини Лариси Боюк та громадського монітора Олега Григор’єва.

Представники  моніторингової групи поспілкувалися з підопічними та персоналом установи, оглянули житлові кімнати, де проживають підопічні. Під час візиту підопічні вільно гуляли територією для прогулянок, охоче спілкувались з членами моніторингової групи. Умови проживання осіб з психічними розладами в цілому були задовільними.

Моніторингова група відзначила, що керівництво інтернату працює над проведенням ремонту в приміщеннях для проживання підопічних. Крім того, здійснюється придбання обладнання, залучення волонтерів та міжнародних донорських організацій, навчання працівників установи.

Територія закладу облаштовується додатковими місяцями відпочинку, добудовується капличка для проведення церковних обрядів. Функціонує пекарня, на якій печуть власні хлібобулочні вироби.

 «Слід зазначити, що психоневрологічний інтернат – це місце, де люди проживають постійно. Це їхній дім, а тому дуже важливо створити домашнє середовище, цікаве та корисне проведення вільного часу для підопічних. В цілому загальний морально-психологічний стан мешканців Мукачівського психоневрологічного інтернату задовільний, ставлення персоналу до мешканців – доброзичливе», – зазначив Олег Григор’єв.

Водночас в інтернаті було виявлено проблеми і недоліки, які є типовими для такого типу установ. Так, підопічних в збудженому стані утримують у ізоляторі, у якому відсутні туалет та доступ до питної води, що може принижувати гідність людини. На вікні ізолятору встановлені нерозпашні грати, що є порушенням техніки пожежної безпеки.

Також неналежним чином ведеться медична документація при ізоляції підопічних у збудженому стані. В установі недостатня кількість персоналу для надання повноцінних соціальних послуг підопічним, саме тому обмежена кількість реабілітаційних послуг, передбачених індивідуальною програмою реабілітації, а наявні індивідуальні програми реабілітації не забезпечені планами їх виконання.

Відсутні стенди з інформацією про права підопічних та про те, до кого і куди можна звернутися, якщо права підопічних та працівників порушуються.

За результатами зазначених порушень прав підопічних пансіонату, виявлених під час моніторингового візиту, підготовлено листи акти реагування до Закарпатської облдержадміністрації.