Валерія Лутковська: «Таке обмеження свободи, як у справі Руслана Коцаби, є недопустимим у демократичному суспільстві»

10/02/2015 14:50

Так прокоментувала Валерія Лутковська ситуацію з затриманням журналіста Руслана Коцаби, відповідаючи на численні запитання від представників вітчизняних ЗМІ.

Як убачається з оприлюдненої у ЗМІ копії ухвали слідчого судді про застосування до пана Коцаби запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, підставою для такого затримання та підозри у вчиненні злочинів стали його висловлювання щодо воєнних дій в Україні та мобілізації, яка наразі триває.

Уповноважений з прав людини наголошує, що переслідування журналістів і громадських активістів за їхню діяльність є неприйнятним і може становити порушення прав і свобод людини, зокрема тих, що гарантовані Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

«Наразі з високою ймовірністю можна стверджувати про ознаки порушення статті 10 Конвенції, оскільки практика Європейського суду у схожих справах вказує на недопустимість у демократичному суспільстві такого обмеження свободи, як у справі Руслана Коцаби», – переконана Валерія Лутковська.

Так, за словами Уповноваженого, подібні ситуації неодноразово були предметом розгляду в Європейському суді з прав людини та, констатуючи порушення статті 10 Конвенції, ЄСПЛ наголошував, що будь-яке обмеження свободи висловлення поглядів повинно мати легітимну мету (наприклад, здійснюватись в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам), бути пропорційним переслідуваній меті та необхідним у демократичному суспільстві. Визначальним при цьому є рішення, яке буде прийнято національними органами за результатами розгляду відповідної справи.