Валерія Лутковська: «Найважливішими завданнями Уповноваженого щодо реалізації антидискримінаційної політики та захисту персональних даних є підвищення рівня правової обізнаності населення»

10/02/2015 15:34

На цьому наголосила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час зустрічі з представниками експертної місії Європейської комісії, що прибула до Києва у контексті виконання Україною другої фази Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України. Метою перебування місії в Україні є оцінка стану виконання законодавства у сфері захисту персональних даних, забезпечення прав людини, свободи пересування та запобігання дискримінації.

«З метою реалізації політики антидискримінації та захисту персональних даних ми активно використовуємо експертну допомогу представників інститутів громадянського суспільства, адже це один із ключових пріоритетів у діяльності Офісу Омбудсмана», – підкреслила Уповноважений.

 Валерія Лутковська поінформувала членів експертної місії про те, що при кожному з Представників Уповноваженого створена експертна рада з представників неурядових організацій. Ці експерти допомагають Секретаріату Уповноваженого як у розробці нормативно-правових актів, так і в реалізації політики в сфері захисту персональних даних та антидискримінаційної політики. Зокрема, у здійсненні освітніх заходів, що проводяться для представників органів державної влади та громадян як потенційних суб’єктів дискримінації чи можливих порушень у сфері захисту персональних даних.

«Найбільша проблема, яку ми вбачаємо на сьогоднішній день, – це пасивність суспільства щодо захисту своїх прав у цих двох сферах. Як приклад, якщо позивач в рамках розгляду судової справи не заявляє про дискримінацію, суд не має права вийти за межі позивних вимог і встановити факт дискримінації за власним бажанням.

У цьому зв’язку, ми приділяємо велику увагу навчанню адвокатів у сферах антидискримінації та захисту персональних даних, а також суддів, яким чином їм слід розглядати позови і як знайти у позові навіть натяк на ознаки дискримінації, щоб потім належним чином відреагувати на нього», – зазначила Валерія Лутковська.

За інформацією Омбудсмана, протягом 2014 року до Секретаріату Уповноваженого надійшло  близько 1500 заяв, які водночас містили ознаки фактів дискримінації та порушення прав на захист персональних даних.

«Це були заяви, які стосувалися відмови людини від обробки персональних даних у зв’язку з її приналежністю до певної релігійної групи. І, відповідно, ці люди вважали себе дискримінованими у разі, якщо будь-які їхні персональні дані оброблялися. Отже, наша робота у напрямку публічної дистусії у цих сферах має бути активізована, і обов’язково за участю громадськості», – резюмувала Валерія Лутковська.