Батьківську любов не замінить жодна державна установа: результати візиту до Миколаївського Будинку дитини

10/12/2018 10:40

Регіональний координатор Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Миколаївській області Сергій Стужук та громадський монітор здійснили моніторинговий візит до Миколаївського обласного Будинку дитини.

У будинку дитини перебувають діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування та такі, що влаштовані за заявами батьків. Сімейний Кодекс України дозволяє батькам залишити в закладі охорони здоров'я дитину, якщо вона має істотні вади фізичного або психічного розвитку, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення. До таких обставин належить складне матеріальне становище сім’ї та відсутність належних житлових умов.

У будинку дитини вихованці отримують відповідне лікування та реабілітацію, добре харчуються, гуляють на свіжому повітрі, завжди знаходяться під опікою небайдужого персоналу.

Але батьківську любов та виховання не може замінити жодна, навіть найкраща, державна установа. На жаль якщо дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, часто всиновлюють, беруть під опіку, або влаштовують до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу надаючи їм можливість розвиватися в умовах родини, то діти без статусу місяцями чекають на батьків. Батьківське піклування таких батьків зводиться до короткотривалих побачень, але в термін, який не дозволяє застосувати до них норми закону.

За українським законодавством, якщо батьки протягом шести місяців не виявляли батьківського піклування, адміністрація установи охорони здоров’я може порушувати питання щодо позбавлення їх батьківських прав. Але батьки, які формально дотримуються вимог, а потім кидають своїх дітей, позбавляють їх можливості отримати статус. Це питання повинна ініціювати служба у справах дітей по місцю первинного обліку дитини та передавати до суду для позбавлення батьків батьківських прав. Але це не виконується  належним чином.

Такі обділені на початку життя батьківською любов’ю діти, повільніше розвиваються, частіше хворіють, і долю їх в подальшому житті неважко передбачити. Вони втрачають можливість зростати у теплому родинному середовищі ще у ранньому віці, коли формується їх емоційний інтелект, зароджується прив’язаність до найголовніших людей в житті людини – батьків.

Таким чином, на думку моніторингової групи, проблема фізичного, психологічному та емоційного розвитку дітей, яким не встановлено статусу дитини-сироти, або дитини, позбавленої батьківського піклування, які залишились фактично без піклування батьків, потребує додаткового вивчення та врегулювання на обласному та державному рівні.

За результатами візиту буде надіслано листи реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини  до Міністерства охорони здоров’я  та Миколаївської ОДА.