Валерія Лутковська взяла участь у IV Всеукраїнській конференції з кримінального права та процесу

10/11/2017 16:05

Вказана конференція, організована Асоціацією правників України, покликана стати ефективним майданчиком для адвокатів, суддів, юристів і міжнародних експертів з обговорення актуальних питань галузі, обміну думками та вироблення спільних позицій.

Коментуючи питання реформування кримінальної юстиції, Валерія Лутковська зазначила, що на сьогоднішній день, на її переконання, система не реформована і навіть за наявності позитивних положень Кримінального процесуального кодексу 2012 року правоохоронна система підлаштувала практику його застосування під свої звички, які були вироблені ще під час дії попереднього кодексу.

«Омбудсман не є суб’єктом кримінальної юстиції взагалі. Однак через те, що система не повною мірою реформована, іноді доводиться втручатися у кримінальні справи. В Офісі Уповноваженого з прав людини створено відділ спеціальних проваджень, який якраз і займається системними проблемами в рамках кримінальної юстиції. Зокрема, одна з таких проблем, яка відома всім, – це свавільне застосування статті 208 КПК. Мене бентежить, що суд у цьому випадку поблажливо ставиться до того, що відбувається порушення прав людини, не застосовуючи 206 статтю. Не менше насторожує й те, що адвокати забувають вказати на 206 статтю і вимагати відповідних дій суду, коли вони бачать таке беззастережне використання статті 208 КПК», – зазначила Валерія Лутковська.

Крім того, Уповноважений вказала на непоодинокі випадки порушення з боку правоохоронців права на захист, коли негайно не повідомляється  центр з надання безоплатної правової допомоги про затримання особи і перші слідчі дії стосовно особи проводяться без участі адвоката.

«Центральний апарат Офісу Омбудсмана не зможе надати допомогу всім громадянам, яких можете захистити ви. Ми, в свою чергу, готові допомагати вам пробивати стіни, вирішувати системні проблеми, але захищати повинні ви», – переконана Валерія Лутковська.