Відбулися моніторингові візити до спеціальних шкіл-інтернатів Сумської області

10/05/2016 16:22

Працівники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини, регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Сумській області та представники громадськості відвідали Штепівську (Лебединський район), Гребениківську та Косівщинську (Тростянецький район) спеціальні загальноосвітні школи-інтернати Сумської області. У цих закладах навчаються діти з вадами розумового розвитку, а у Косівщинському ­– діти із порушеннями слуху.

У вказаних закладах з учнями працюють практичні психологи, соціальні педагоги та дефектологи. У Штепівській та Косівщинській школах для кожної дитини розроблені індивідуальні корекційні програми. Персонал залучає вихованців до участі в різноманітних конкурсах, змаганнях, гуртках.

У Гребениківській школі-інтернаті для вихованців також організовують культурно-розважальні заходи.

Як позитив, монітори відзначили, що у Штепівській школі-інтернаті покращується матеріальна база як за рахунок бюджетних, так і спонсорських коштів. За словами директора Віктора Харченка, шефську допомогу надає управління Служби безпеки України в Сумській області.

Однак монітори виявили і низку недоліків у роботі вказаних закладів. Зокрема, є проблеми з освітленням. Це пов’язано, насамперед, з економією електроенергії та лімітами її споживання, встановленими державою. Як результат, на момент моніторингового візиту у житлових приміщеннях Гребениківської школи температура не перевищувала 15 градусів.

Монітори виявили також проблему неналежного медичного супроводу вихованців. У Штепівській школі протягом 3-х років відкрита вакансія лікаря-педіатра відповідної кваліфікації, у Гребениківській школі є лише фельдшер, який згідно із графіком повинен працювати щодня до 14 години, але фактично перебуває в закладі цілий день.

Також було виявлено системну проблему, яка стосується забезпечення слабочуючих дітей, які потребують слухових апаратів на два вуха. Відповідно до чинних нормативів, за бюджетні кошти забезпечується придбання лише одного апарату, другий таким дітям змушені купувати батьки. Зважаючи на значну вартість цих апаратів (понад 14 тис. грн), малозабезпечені сім’ї не спроможні їх купувати, а з одним апаратом такі діти не можуть повноцінно відновити слух.

За результатами візиту докладний звіт разом із рекомендаціями щодо усунення виявлених недоліків найближчим часом буде надіслано до Міністерства освіти і науки України та керівництву Сумської обласної державної адміністрації.