Регіональний координатор Омбудсмана виступив у ролі «живої книги» на Docudays UA

02/04/2015 10:27

З 20 до 27 березня 2015 року в Києві проходив ХІІ Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA, в рамках якого проводилась низка правоосвітніх заходів, зокрема працювала  «Жива бібліотека» – унікальний просвітницький проект.

 «Жива бібліотека» – це бібліотека людей-книг, де «книгою» може стати будь-хто з цікавим життєвим досвідом. «Книжками» є особи, щодо яких у суспільстві існують певні упередження. Буддисти, правозахисники, чиновники високого рангу, колишні засуджені, біженці, лесбійки, феміністки, пастафаріанці, монітори зони АТО, волонтери, які працюють з вимушеними переселенцями та інші люди.

У «Живій бібліотеці» вибрана людина-книга протягом 30 хвилин розповідає про те, що ви хотіли знати, але соромились чи не мали у кого запитати. Тут не може бути «безглуздих» або «незручних» запитань, так само немає місця для образ – словесних чи фізичних.

 Бібліотека супроводжує Docudays UA уже четвертий рік – і це серйозний виклик для організаторів: каталог «книжок» цього року був чималим: усього в різні дні можна було «почитати» більше 30 «живих книг».

Регіональний координатор зі зв’язків із громадськістю Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Харківській області Юрій Чумак, який був запрошений на фестиваль як регіональний партнер по Харківщині, виступив у «Живій бібліотеці» в ролі помічника Омбудсмана.

            «Читачі», які ставили запитання регіональному координатору, з великим інтересом дізнавалися про особливий досвід запровадження в Україні обласних помічників Омбудсмана, цікавилися проблемними питаннями роботи, найбільш резонансними справами, що стосувалися порушень прав людини.

Під час проведення ХІІ Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA Юрій Чумак від імені Секретаріату Уповноваженого досяг домовленостей з організаторами Фестивалю стосовно підтримки з боку Уповноваженого з прав людини правопросвітницьких заходів у рамках майбутнього Мандрівного фестивалю, який відбудеться в регіонах України вже восени 2015 року.

Довідково. Перша «Жива бібліотека» з’явилася 15 років тому в Данії. Її концепцію розробила данська неурядова молодіжна організація «Зупини насильство» («Stop the Violence»). Відтоді ця ідея поширилася по всьому світові, була втілена в життя у понад 45 країнах.

Мета «Живої бібліотеки» – подолати стереотипи та упередження, що склалися в суспільстві щодо певних груп людей: національних, релігійних та сексуальних меншин, людей, котрі живуть закритими групами або ж є прихильниками ідей, що не розділяє більшість.

А фестиваль під назвою «Дні кіно про права людини» вперше відбувся в Києві у 2003 році. Тоді програма включала документальні та ігрові фільми, більшість із яких були українськими прем’єрами. Організатори від початку вирішили, що покази відбуватимуться не лише в столиці, а й у регіонах України. І вже програма другого Фестивалю у 2005 році складалася здебільшого з неігрових фільмів, після показів у Будинку кіно в Києві фестиваль вирушив у подорож областями України. Так виник Мандрівний фестиваль «Docudays UA».