Монітори НПМ: «Велика установа – великі проблеми»

22/04/2016 16:38

Працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представниками громадськості здійснили моніторинговий візит до найбільшого в Україні Святошинського психоневрологічного інтернату, в якому мешкають майже 700 жінок.

Перші враження моніторів – велика територія закладу, чиста, гарно озеленена. Прибиральників в установі немає, а створюють таку чистоту працівники інтернату (санітарки, охоронці та інші) спільно з підопічними.

І дійсно, під час спілкування з підопічними моніторингова група з’ясувала, що підопічні залучаються до різних робіт (прибирання території, коридорів та миття туалетів у відділенні, доставки білизни у пральню, фарбування тротуарів тощо). Як пояснило керівництво інтернату, така ситуація складається через катастрофічну нестачу персоналу, що обумовлено невідповідністю штатних одиниць до численності підопічних, а також низькими заробітними платами. У відділеннях, де проживають 45-60 мешканок, працюють дві санітарки. Під час візиту в одному з відділень на 60 осіб була лише одна санітарка. Тому підопічні, які за станом здоров’я можуть працювати, допомагають санітаркам з прибиранням у відділеннях.

Проблемним залишається питання медичного забезпечення мешканців інтернату. Внаслідок реформування системи охорони здоров’я, 700 жінок з інвалідністю, які проживають в інтернаті, залишились поза увагою лікувальних закладів. Їм не забезпечено надання спеціалізованої медичної допомоги й обстеження вузькопрофільними спеціалістами, через відсутність в місті мобільного флюорографу не здійснюється флюорографічне обстеження, зокрема ліжкохворих.

Також існують проблеми з госпіталізацією підопічних до психіатричної лікарні  – територіального медичного об’єднання «Психіатрія» у м. Києві.

«Завжди при госпіталізації підопічних у приймальному відділенні питають, чи є у нас домовленість з керівництвом лікарні. – стверджує лікар інтернату. – Яка ж домовленість, якщо підопічна перебуває у гострому збудженому стані та потребує термінової медичної допомоги».

Монітори також відмітили бездіяльність психіатричної лікарні стосовно направлення підопічної Ч., яка страждає на часті епілептичні напади, на консультацію та лікування до Інституту нейрохірургії ім. академіка А.П.Ромоданова.

За результатами візиту будуть підготовлені акти реагування Уповноваженого Верховної ради України з прав людини до Міністерства соціальної політики та міської державної адміністрації.